شاخص بورس در بلندمدت توان رسیدن به کانال ۲۲۰ هزار را دارد

دوشنبه ، ۲۶ فروردین ۱۳۹۸-۰۸:۲۶
#

  یک کارشناس بازار سرمایه گفت: از نظر تکنیکالی شاخص بورس در بلند مدت از کانال 196 هزار واحد عبور می کند و می تواند تا کانال 220 هزار واحد رشد یابد که این امر باعث افزایش 30 درصدی سود سهامداران در معاملات بازار سرمایه می شود.

«مهدی طحانی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ارزیابی خود از وضعیت شاخص بورس در بازار امروز را اینگونه بیان کرد: در چند وقت گذشته نقدینگی های زیادی وارد بازار سرمایه شد که به نظر می رسد این نقدینگی ها در مسیر خوبی قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه رکورد شاخص بورس در جریان معاملات امروز شکسته شد، گفت: بازار امروز در ابتدای معاملات خود روند منفی را در پیش گرفت اما تقریبا از ساعت 11 به بعد مسیر بازار تغییر کرد و افزایشی شد.
طحانی افزایش تقاضا و نیز رشد شاخص در بازار سرمایه را متاثر از چند عامل در کنار یکدیگر دانست و افزود: قیمت جهانی کالاها مانند قیمت نفت، مس و روی بالا است که این اتفاق برای بازار سرمایه مثبت ارزیابی می شود.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نرخ رشد کشوری مانند چین که بزرگترین مصرف کننده این کالاها محسوب می شوند بالا است که طبق پیش بینی های صورت گرفته ممکن است چشم انداز آن برای چند ماه آینده منفی شود.
وی با تاکید بر افزایش 15 درصدی نرخ ارز در سامانه نیما گفت: قیمت ارز در سامانه نیما از هشت هزار و 500 تومان به 9 هزار و 500 تومان افزایش یافت و همه نسبت به این موضوع واقف هستند که مبنای قیمت گذاری محصولات شرکت ها در بورس کالا نرخ تعین شده در سامانه نیما است.
طحانی خاطرنشان کرد: در چند روز گذشته قیمت محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا رکورد قیمتی ماه مهر سال 97 را شکست که این موضوع علاوه بر تاثیرگذاری بر سود شرکت ها زمینه افزایش حاشیه سود برای سهامداران را فراهم کرد.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، آمار گمرک نشان دهنده آن است که در حوزه صادرات با مشکل چندانی مواجه نیستیم و برخی از شرکت ها از طریق فروش بالای محصولات خود توانستند آمار خوبی را از خود بر جای گذارند.
وی وضعیت بازار برای روز آینده را مورد پیش بینی قرار داد و گفت: با توجه به اتفاق امروز که شاخص در ساعات آغازین معاملات منفی بود و بعد افزایشی شد احتمال دارد که برای فردا هم رشد بازار ادامه دار باشد.
این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان کرد: شاخص بازار سرمایه از اواخر اسفند سال 97 کار خود را با کانال 175 هزار واحدی آغاز کرد و یک نفس 20 هزار واحد رشد کرد بنابراین استراحت بازار سرمایه طبیعی است.


افق متال
کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#