ارز نیمایی جایگزین دلار 4200 تومانی درحوزه کاغذ می شود

دوشنبه ، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸-۲۲:۵۶
#

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 400 هزار تن کاغذ سالانه مورد نیاز کشور است، گفت: قرار شد ارز 4200 تومانی درحوزه کاغذ حذف و ارز نیمایی جایگزین آن شود.

 به گزارش لایودیتا به نقل از ایرنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونانش ضمن حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: 100 هزار از 400 هزار تن کاغذ مورد نیاز کشور مربوط به مطبوعات و کتاب است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته سه نفره با حضور نمایندگان سازمان حمایت، سازمان تعزیرات حکومتی و دبیرخانه کارگروه کاغذ برای پیگیری امور مربوط به کاغذ خبر داد و اظهار داشت: طبق گزارش معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 97، 872 میلیون دلار برای تعرفه کاغذ از بانک مرکزی برای 7 مصرف جدای از هم اختصاص یافت که 470 میلیون دلار آن به 5 تعرفه اختصاص داشت.
وی افزود: روزنامه، چاپ و تحریر جزو 5 تعرفه 470 میلیون دلاری بود. متاسفانه ارز دولتی استفاده شده اما کاغذ وارد نشده است.
آزادیخواه در پاسخ به این پرسش که چه کسی پاسخگوی وارد نشدن بقیه کاغذها است، گفت: وزارت ارشاد مسئولیتی ندارد و بانک مرکزی و گمرکات باید پاسخگو باشند که ارز را در اختیار چه کسی گذاشتند.

**مجوز انتشار 59 هزار کتاب چاپ اولی در سال 97
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق گزارش معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، 99 هزار عنوان کتاب در سال 97 مجوز چاپ گرفتند که 59 هزار عنوان کتاب چاپ اولی است. 20 نمایشگاه کتاب استانی هم در سال 97 راه اندازی شده است.
آزادیخواه راجع به ارائه گزارش معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: 1600 عنوان تئاتر منتظر اجرا است و 322 عنوان موسیقی در سال 97 اجرا شده است. 159 طرح ابداعی نمایشگاه مد و لباس هم اجرا شد.

**رسانه مداری به جای رسانه داری
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد صحبت خوبی مبنی براین داشت که دستگاه های اجرایی باید رسانه مدار باشند نه رسانه دار. یعنی اینکه هر کدام از دستگاه ها نباید نشریه ایجاد کنند و نشریه باید در اختیار بخش خصوصی باشد.
وی افزود: گزارش معاون سینمایی وزیر ارشاد این بود که هزینه ها را در سازمان سینمایی به حداقل رسانده و با رقم اندکی فعالیت ها را پیگیری می کنند. برای فیلمنامه نویسان جوان هم 7 میلیارد تومان درنظر گرفتند که 5 میلیارد تومان آن برای شهرستان ها اختصاص یافت.


افق متال
کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#