تجارت ایران و عراق تا 1400 به 20 میلیارد دلار می‌رسد

یکشنبه ، ۱۴ مهر ۱۳۹۸-۱۵:۳۰
#

وزیر صنعت با اشاره به سهم بالای عراق در صادرات غیرنفتی ایران گفت: عراق جایگاه نخست را در میان کشورهای همسایه دارد و پیش بینی می‌شود با توجه به تجارت 12 میلیارد دلاری ایران و عراق در سال جاری، این رقم تا سال 1400 به 20 میلیارد دلار برسد.

 رضا رحمانی در حاشیه امضای تفاهم‌نامه تشکیل شوراهای حل اختلاف در مراکز صنعتی، معدنی و تجاری میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و قوه قضائیه، با اشاره به تلاش برای حمایت از تولید اظهار کرد: امسال با توجه به شعار رونق تولید، تمام تلاش خود را کرده‌ایم که در شرایط اقتصادی سخت و تحریم‌های ظالمانه، برنامه‌های دقیقی را برای تقویت بنیه تولید در کشور اجرایی کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، «تعمیق ساخت داخل»، «راه‌اندازی نهضت تولید داخل» و «انقلاب معدنی» را بخشی از برنامه‌های این وزارتخانه برای رونق تولید در کشور برشمرد و ادامه داد: علاوه بر این، با توجه به اینکه «بهبود فضای کسب و کار» از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده است، موضوع تسهیل حضور بخش خصوصی در فضای اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت اتاق‌های بارزگانی، اتاق‌های اصناف، خانه‌های صنعت و معدن و تشکل‌ها برای بهبود فضای کسب و کار گفت: امسال سعی کرده‌ایم از تعدد بخشنامه‌ها با استفاده از همین هدف کم کنیم و سیاست دولت نیز بر این اصل استوار شده که هیچ تصمیمی بدون مشارکت و مشورت بخش خصوصی اتخاذ نشود و تمامی وزارتخانه‌ها ملزم به رعایت این موضوع شده‌اند.

رحمانی در ادامه با تشکر از اقدام اخیر قوه قضائیه در ابلاغیه صادر شده به منظور نحوه احضار مدیران بخش تولیدی با هدف ممانعت از آسیب دیدن واحدهای تولیدی در جریان رسیدگی به پرونده‌های قضایی آن‌ها گفت: امروز نیز با همکاری قوه قضائیه، گام بزرگی را برای حل و فصل اختلافات میان تجار و رفع دغدغه‌های حقوقی واحدهای تولیدی در کشور برداشتیم و تفاهم‌نامه‌ای برای تشکیل شوراهای حل اختلاف در مراکز صنعتی، معدنی و تجاری امضا شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی شوراهای حل ‌اختلاف واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری، بر لزوم همکاری فعالان اقتصادی برای اجرای هرچه بهتر این تفاهم نامه تاکید کرد و ایجاد این شوراها را فرصتی برای تسهیل امور مربوط به کسب و کار و رسیدگی به اختلافات احتمالی مالی و غیرمالی بین تولیدکنندگان و سایرین دانست.

رحمانی در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به محورهای هفتگانه وزارت صنعت برای رونق تولید، توسعه صادرات به کشورهای همسایه را یکی از این محورها دانست و با اشاره به سهم بالای عراق در صادرات غیرنفتی ایران گفت: عراق جایگاه نخست را در میان کشورهای همسایه دارد و پیش بینی می‌شود با توجه به تجارت 12 میلیارد دلاری ایران و عراق در سال جاری، این رقم تا سال 1400 به 20 میلیارد دلار برسد. تسنیم


افق متال
کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#