رشد اقتصادی هند به پایین‌ترین سطح ۲۶ ماهه کاهش یافت

یکشنبه ، ۱۰ آذر ۱۳۹۸-۱۰:۲۲
#

به گزارش اسپوتنیک، طبق آمار دولتی جدید رشد اقتصادی هند در ۳ ماهه جولای تا سپتامبر امسال به پایین‌ترین سطح ۲۶ ماهه ۴.۵ درصد افت کرد. این در حالی است که در سه ماهه قبلی رشد اقتصادی این کشور ۵ درصد شده بود. 

این در مقایسه با رشد ۷ درصدی سه ماهه مشابه سال قبل، افت شدیدی محسوب می‌شود. 

طبق این آمار جدید کاهش رشد اقتصادی تقریبا در همه بخش‌های کلیدی اقتصاد هند مشهود است. بخش کشاورزی که در سه ماهه جولای تا سپتامبر سال گذشته ۴.۹ درصد رشد کرده بود، در ۳ ماهه مشابه امسال تنها ۲.۱ درصد رشد کرد. بخش تولید هند هم در این ۳ ماهه ۱ درصد آب رفت، در حالی که در سال گذشته ۶.۹ درصد رشد کرده بود. بخش‌های معدن، ساخت‌وساز و الکتریسیته هم با افت شدیدی مواجه شدند. 

آتانو چاکراوارتی، وزیر مور اقتصادی هند، پس از انتشار این داده‌ها گفت: در ۳ ماهه‌های آینده آمار رشد رو به بالا خواهد بود و این سطح کف اقتصاد ما بود (و افتی از این بیشتر نخواهیم داشت). 

مشاور اقتصادی ارشد وزارت مالی هند، کی سابرامانیان، هم در اظهار نظر مشابهی گفت: پایه و اساس اقتصاد هند همچنان قدرتمند باقی مانده است و انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی از سه ماهه سوم بیشتر شود. 

البته این در حالی است که برخی از اقتصاددانان در مورد سناریوهای برعکس این نگران هستند. نیخیل گوپتا، اقتصاددان ارشد شرکت مشاور سهام موتیلال اوسوال، می‌گوید: ما معتقدیم رشد اقتصادی هند در سه ماهه سوم سال مالی جاری به ۴ درصد هم افت خواهد کرد. 


افق متال
کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#