سهم پتروشیمی‌ها در تنظیم بازار ارز

چهارشنبه ، ۸ مرداد ۱۳۹۹-۱۰:۰۶
#

پتروشیمی‌ها در صنایع نفت و گاز به عنوان آخرین حلقه شناخته می‌شوند و بالاترین ارزش افزوده را نیز به همراه دارند. از همین رو است که توسعه این صنعت در کشور به معنای فاصله گرفتن از خام‌فروشی و ارزآوری به شمار می‌رود.

به گزارش لایودیتا؛ پیگیری‌های ایرنا از سامانه نیما نشان می‌دهد که مجموع عرضه ارز صادراتی در این سامانه از ابتدای راه‌اندازی این سامانه در نیمه نخست ۹۷ تا ۳۰ خرداد ۹۹ در مجموع ۳۰ میلیارد و ۷۵ میلیون یورو بوده است. با تبدیل یورو به دلار با ضریب ۱.۱۸ برابر، ‌این عدد حدود ۳۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

در همین زمینه به گفته رییس کل بانک مرکزی، ۳۶ شرکت صادر کننده پتروشیمی، ۲۴ شرکت عمده فولادی و معدنی و ۴۸ شخص حقوقی از سایر گروه صادرکنندگان (با صادرات بیش از ۱۵ میلیون دلار که حداقل ۷۰ درصد ارز ناشی از صادرات خود را در دو سال گذشته به چرخه اقتصاد برگردانده‌اند) در دو سال گذشته بیش از ۲۴ میلیارد دلار ارز به چرخه اقتصاد کشور برگردانده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد سهم این صادرکنندگان از عرضه ارز در سامانه نیما، حدود ۷۰ درصد بوده است.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی پیش از این نیز در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اینکه پتروشیمی‌ها فراتر از تعهد خود ارزهای صادراتی را در سامانه نیما عرضه کرده‌اند،‌ گفته بود که‌ سهم پتروشیمی‌ها در تامین ارز سامانه نیما ۴۰ درصد است.

این اعداد نشان می‌دهد پتروشیمی‌ها در مجموع با توجه به ۳۶ میلیارد دلار ارز عرضه شده در نیما و سهم ۴۰ درصدی خود در این سامانه تا کنون حدود ۱۴.۵ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما عرضه کرده‌اند.

البته به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پتروشیمی‌ها ۸۵ درصد از ارزهای صادراتی خود را در سال ۹۸ در سامانه نیما، عرضه کرده‌اند.

بهزاد محمدی همچنین تاکید کرده که صادرات پتروشیمی در سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار ارزآوری داشته که با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که تنها در سال گذشته پتروشیمی‌ها ۸.۵ میلیارد دلار ارز در نیما عرضه کرده‌اند که سهم به سزایی در کنترل بازار ارز داشته است.

این در حالی است که براساس آمار سامانه نیما در سال ۹۸ حدود ۱۹ میلیارد دلار ارز صادراتی از طریق سامانه نیما به چرخه اقتصاد بازگردانده شد که سهم پتروشیمی‌ها در این بازه زمانی ۴۵ درصد بوده است.

این عدد در کنار اجرای طرح‌های توسعه‌ای است که در این صنعت اجرا شده و زمینه را برای جهش دوم و سوم پتروشیمی ظرف ۴ سال آماده کرده است.


بورس فلزات خاوران
کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#