متوسط هزینه واردات و صادرات چقدر است/وضعیت تجارت خارجی کشور در 2 سال اخیر+جدول

یکشنبه ، ۲۳ شهریور ۱۳۹۹-۲۲:۰۸
#

به گزارش لایودیتا به نقل از خبرگزاری فارس، براساس آمارهای رسمی گمرک از وضعیت تجارت خارجی، از شهریور 98 تا مرداد ماه 99 بالغ بر 33.3 میلیارد دلار صادرات و 38.3 میلیارد دلار واردات به کشور ثبت شده است. تراز تجاری کشور منفی 5 میلیارد دلار گزارش شد.

این ارقام در حالی رقم خورده که وضعیت بهتری در مدت مشابه قبل آن وجود داشته و تراز تجاری کشور مثبت بوده است. افت صادرات کشور به دلیل مشکلات ارزی و پس از آن شیوع ویروس محسوس است.

کاهش صادرات باعث شده بازار داخلی ارز با نوسان قیمتی همراه باشد و این نوسان اثر مستقیم خود را روی قیمت کالا و خدمات می گذارد.

در بخش دیگر شاخص های عملکرد امور گمرکی در تجارت فرامرزی یکی از مولفه های هموار سازی کسب و کار و تجارت است.

طبق جدول ذیل حداقل هزینه تجارت فرامرزی در سال 2018 بیش از 221 ساعت یعنی بیش از 9 روز به طور متوسط به طول می انجامد که هزینه آن 690 دلار است. این رقم و زمان برای سال 2019 به 134 ساعت و 475 دلار کاهش یافته است.

برای سال 2020 نیز زمان انجام صادرات و هزینه آن 475 دلار که اگر با دلار صرافی ملی 23000 تومان حدود 11 میلیون تومان (بازار آزاد با رقم 26370 تومان معادل 12.5 میلیون تومان) متوسط هزینه و 5.5 روز معطلی به همراه دارد.

در واردات موضوع کمی متفاوت است و متوسط هزینه زمان و فرایندهایی که طی می کند 181 ساعت و 750 دلار است.

این اتفاق در حالی است که مسئولان گمرک مدعی هستند 85 درصد کالاهای وارداتی، از جنس کالاهای سرمایه ای، مواد اولیه و واسطه ای بوده و مابقی آن مصرفی محسوب می شوند.

قطعا هزینه های سربار توقف و معطلی ناشی از دریافت مجوزها و استعلامات و ناهماهنگی میان دستگاه ها در کالاهای وارداتی به جامعه منتقل می شود و در کالاهای صادراتی نیز رقابت را با مشکل مواجه می کند.

انتهای پیام/


بورس فلزات خاوران
کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#