10 برابر شدن فروش نفت روسیه به هند

دوشنبه ، ۱۷ مرداد ۱۴۰۱-۱۹:۰۷
#

به گزارش بلومبرگ، در حالی که عراق بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به هند به شمار می‌رود اما روسیه توانسته با پشت سر گذاشتن عربستان به دومین تامین کننده نفت دهلی نو تبدیل شود.

هند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت در جهان،‌ از ماه مارس واردات نفت از روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 10 برابر کرده و دلیل آن هم تخفیف خوبی است که روس‌ها روی نفت خود گذاشته‌اند.

در ماه می قیمت نفت روسیه برای هندی‌ها 19 دلار در هر بشکه کمتر از نفت عربستان بود که البته این رقم برای ماه ژوئن به 13 دلار کاهش یافت.

هاندانا هاری، کارشناس موسسه مشاوره واندا اینسایتز در سنگاپور، می‌گوید:‌ پالایشگاه‌های هندی تلاش خواهند کرد تا دست خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به نفت ارزان‌تر که امکان پالایش آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند برسانند.

وی تأکید کرد: در شرایط کنونی نفت روسیه گزینه خوبی در این قالب است.

سال گذشته عربستان پس از عراق دومین صادرکننده نفت به هند بود و این در حالی بود که روسیه جایگاه نهم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشت.

بر اساس گزارش موسسه S&P500 گلوبال به لطف افزایش خرید هند و چین، صادرات نفت روسیه علی‌رغم تحریم‌های غرب، در ماه ژوئن به بالاترین میزان در سه سال گذشته رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که با وجود کاهش صادرات فراورده‌های نفتی روسیه، به خاطر افزایش قیمت جهانی درآمد نفتی این کشور بالا رفته است.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#