کاهش قیمت گندم و غلات در بازار جهانی/قیمت گندم نصف شد

سه شنبه ، ۱۸ مرداد ۱۴۰۱-۲۰:۰۸
#

با انتشار اخباری مبنی بر اینکه اولین کشتی‌های غلات از اوکراین به مقصد خود رسیدند و این‌که انتظار می‌رود محدودیت‌های اعمال شده علیه صادرات محصولات کشاورزی روسیه برداشته شود، قیمت گندم و ذرت روز دوشنبه کاهش یافت.

بر همین اساس قیمت گندم 1.4 درصد کاهش یافت و به 7.64 دلار در هر بوشل رسید. قیمت ذرت هم 1.1 درصد پایین آمد و 6.03 دلار در هر بوشل دست به دست می‌شود. قیمت دانه سویا هم 0.09 درصد افت کرده و هم‌اکنون 14.07 دلار در هر بوشل خرید و فروش می‌شود.

از زمانی که گندم در ماه مارس و به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین قیمت 14.25 دلار به ازای هر بوشل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دید، شاهد نصف شدن قیمت این محصول کشاورزی اساسی بوده‌ایم.

از زمان امضای توافق بین مسکو و کی‌یف با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل برای صادرات محصولات کشاورزی شاهد افت قیمت گندم و غلات در بازار هستیم. روسیه و اوکراین بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان غلات در جهان هستند و حدود یک سوم نیاز جهان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تامین می‌کنند.

تاکنون 10 محموله غلات بنادر اوکراین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به مقصد بازارهای جهانی ترک کرده‌اند. نخستین محموله غلات اوکراین هم در روز 5 آگوست و با 26 هزار تن ذرت ساحل اودسا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به مقصد لبنان ترک کرده بود.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#