احیای توافق هسته ای می‌تواند قیمت نفت را تا 80 دلار پایین بیاورد

چهارشنبه ، ۱۹ مرداد ۱۴۰۱-۱۵:۵۸
#

اگر توافق هسته ای احیا شود، قیمت نفت تا 80 دلار در هر بشکه پایین می‌آید.

به‌گزارش از اویل پرایس، احتمال توافق هسته‌ای ایران باعث کاهش قیمت نفت شده و اختلال در جریان نفت روسیه به اروپای مرکزی هم به نگرانی در مورد عرضه افزوده‌است.

بالا رفتن هزینه انرژی مصرف‌کنندگان اروپایی را تحت فشار قرار داده‌است. تورم در اتحادیه اروپا به محدوده دورقمی نزدیک می‌شود و انگلیس انتظار یک تورم 13 درصدی را دارد که بیشتر آن نتیجه بالا رفتن قیمت گاز است.

طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، هزینه زندگی برای خانواده‌های فقیر انگلیس بیش‌از 16 درصد در سال جاری میلادی بالا رفته‌است.

خبر توقف عرضه گاز روسیه به اروپای مرکزی از طریق اوکراین قیمت نفت را در روز سه‌شنبه بالا برد. اما به‌نظر می‌رسد مذاکرات هسته‌ای ایران به‌زودی به دستورکار بازار انرژی بازمی‌گردد. مذاکرات برای مدتی متوقف‌شده و دیپلمات‌ها به کشورهای خود بازگشته‌اند تا درمورد پیش‌نویس اتحادیه اروپا در مورد این قرارداد اتمی مذاکره کنند. اگر ایران با این قرارداد موافقت کند، قیمت نفت تا 80 دلار در هر بشکه پایین می‌آید.

طبق گفته دیپلمات‌های حاضر در این مذاکرات، گفتگوهای غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن پس‌از ارائه‌ متن نهایی احیای برجام توسط اتحادیه اروپا پیشرفت خوبی داشته‌است.

روسیه اوکراین را متهم به توقف جریان نفت از خط لوله دروژبا به اروپای مرکزی کرده است. دلیل این اقدام اوکراین عدم دریافت هزینه انتقال نفت از این خط لوله به‌خاطر تحریم‌های غربی بوده‌است. بدین‌ترتیب عرضه نفت به کشورهایی مانند مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک به خطر می‌افتد.

دراین‌بین، اتحادیه اروپا قانونی برای کاهش 15 درصدی مصرف گاز منتشر کرده که علی‌رغم نظر مخالف لهستان و مجارستان، از نهم ماه اوت اجرایی شده‌است.

در شرایطی که روسیه موقتاً شرکت‌های نفتی غربی را از فروش سهامشان در پروژه‌های بزرگ انرژی منع کرده، ژاپن تمایل خود را برای حفظ سهامش در میادین نفتی ساخالین 1 و 2 اعلام کرده‌است.

قزاقستان به‌عنوان دهمین صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ در دنیا، موقتاً صادرات زمینی را در 6 ماه آینده ممنوع می‌کند تا بتواند تولید داخل را حفظ کرده و پاسخگوی نیاز فزاینده داخلی به برق باشد.

عوامل بسیار دیگری وجود دارد که بر عرضه نفت در دنیا تأثیر می‌گذارد و بیش‌از همه تقویت صادرات ایران با امضای قرارداد اتمی برجام قیمت نفت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#