افزایش قیمت جهانی طلا برای چهارمین هفته پیاپی

شنبه ، ۲۲ مرداد ۱۴۰۱-۱۰:۱۰
#

قیمت طلا برای چهارمین هفته پیاپی افزایش‌یافته و در حدود مرز 1800 دلار در هر اونس باقی‌مانده است. قیمت هر اونس طلا روز جمعه با 0.71 درصد افزایش به 1802 دلار و 40 سنت رسید.

طبق گفته متخصصان بازار، اطلاعات مربوط به کاهش تورم در آمریکا ارزش دلار را به پایین‌ترین رقم طی یک‌ ماه گذشته رسانده و به قدرت گرفتن طلا کمک کرده‌است. این متخصصان عقیده دارند قیمت طلا همچنان روبه‌افزایش خواهد بود و در محدوده 1760 تا 1820 دلار باقی می‌ماند.

شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا در ماه گذشته میلادی 8.5 درصد گزارش‌شده، درحالی‌که بازار انتظار یک تورم 8.7 درصدی را به‌دنبال تورم 9.1 درصد در ماه ژوئن داشت. تورم هسته که هزینه کالاهای بی‌ثبات مانند مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، 5.9 درصد نسبت‌به سال قبل افزایش داشته‌است که پائین‌تر از حد انتظار بوده ولی همان روند ماه ژوئن را ادامه داده‌است.

تحلیلگران عقیده دارند کاهش فشار تورم در آمریکا به‌خاطر پایین آمدن قیمت انرژی در این کشور است که باعث می‌شود فدرال‌رزرو سیاست‌های سخت‌گیرانه خود را در ماه‌های آینده تا حدی آرام کند. بازار درحال‌حاضر انتظار دارد بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در اجلاس ماه سپتامبر به‌جای 75 واحد تنها 50 واحد افزایش دهد. بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا هزینه نگهداری طلا را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

اما الان علی‌رغم کاهش تورم، بانک مرکزی آمریکا هنوز هم موفقیت‌آمیز بودن سیاست‌های خود را اعلام نکرده‌است و به‌نظر نمی‌رسد تغییر چندانی در آن‌ها ایجاد کند.

متخصصان عقیده دارند آنچه بیش‌از همه بر قیمت طلا در هفته آینده تأثیر خواهد گذاشت ارزش دلار آمریکا است. انتظار می‌رود ارزش دلار در هفته پیش رو به‌دنبال افزایش خرده‌فروشی و تولید صنعتی در آمریکا افزایش یابد.

قیمت نقره امروز با 1.72 درصد افزایش به 20 دلار و 70 سنت رسید و پلاتین با 0.58 درصد افزایش، 965 دلار و 33 سنت معامله می‌شود.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#