قیمت برق در اروپا باز هم رکورد زد/ هر مگاوات 500 یورو شد

چهارشنبه ، ۲۶ مرداد ۱۴۰۱-۱۸:۱۲
#

کاهش عرضه گاز روسیه، تعطیلی نیروگاه‌های هسته‌ای فرانسه، خشکسالی و گرمای شدید، قیمت برق در اروپا را به اوج 500 یورو در هر مگاوالت ساعت رسانده است.

به‌گزارش بلومبرگ، شاخص قیمت برق در اروپا برای اولین‌بار تا بیش‌از 500 یورو (509 دلار) افزایش یافت و فشار بر خانواده‌ها و کسب‌وکارها را بالا برد. این بدترین بحران انرژی طی یک دهه گذشته در اروپاست که به‌نظر می‌رسد در سال آینده میلادی هم ادامه خواهد داشت.
 قیمت برق در آلمان 11 درصد افزایش‌یافته و به 530.50 یورو در هر مگاوات ساعت رسیده‌ است، یعنی بیش‌از 500 درصد بالاتر از سال گذشته میلادی. عامل اصلی افزایش قیمت برق در اروپا اقدام روسیه در کاهش عرضه گاز بوده‌است.
صنایع مختلف از شیشه‌گری گرفته تا تولیدکنندگان فلزات تحت فشار افزایش هزینه انرژی قرار گرفته‌اند. شرکت نیرستار جدیدترین شرکتی است که اعلام کرده تولید خود درکارخانه ذوب روی در هلند را از آغاز سپتامبر متوقف می‌کند.
 افزایش قیمت انرژی در اروپا بحرانی است که با هیچ رویداد دیگری طی چند دهه گذشته قابل‌مقایسه نیست.

کشورهای سراسر اروپا درحال برنامه‌ریزی برای خاموشی‌های احتمالی در زمستان هستند و بسیاری به سهمیه‌بندی عرضه انرژی برای صنایع خاص فکر می‌کنند.
درحالی‌که قیمت برق معمولاً در تابستان به پایین‌ترین رقم می‌رسد، نگرانی در مورد عرضه و افزایش تقاضا قیمت‌ها را در تابستان جاری بالا برده‌است.
تولید از نیروگاه‌های هسته‌ای فرانسه که همواره پشتوانه سیستم برق اروپا بوده‌اند، به پایین‌ترین رقم طی چند دهه گذشته رسیده‌است. بنابراین فرانسه به یک واردکننده برق تبدیل‌شده و کشورهای همسایه خود را وابسته‌تر به گاز کرده‌است. قیمت برق در فرانسه 5.3 درصد بالا رفته و به رکورد 670 یورو در هر مگاوات ساعت رسیده‌است.
در این بین، خشکسالی و گرمای شدید در اروپا رودخانه‌ها و ذخایر آبی لازم برای تولید برق آبی در برخی کشورها را خشک کرده‌ و یک جایگزین دیگر برای سوخت‌های فسیلی را از بین برده است. تولید برق از باد هم پائین‌تر از حد طبیعی در این فصل بوده‌است. همه این عوامل دست‌به‌دست هم داده و قیمت برق در اروپا را به اوج رسانده‌است.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#