کاهش تقاضا برای نفت در چین برای نخستین بار در 20 سال گذشته

دوشنبه ، ۲۱ شهریور ۱۴۰۱-۱۸:۱۶
#

به گزارش رویترز، تقاضا برای نفت در چین بزرگ ترین مصرف کننده انرژی در جهان به علت سیاست های کرونایی این کشور برای صفر نگه داشتن تعداد مبتلایان به کرونا، برای نخستین بار در دو دهه گذشته در سال جاری کاهش خواهد یافت.

انتظار می‌ رود، صدها میلیون چینی که معمولا طی جشنواره میانه پاییز که در 10 سپتامبر امسال برگزار می ‌شود، به جاده ‌ها وارد می شوند و یا از پروازهای داخلی استفاده می کنند، تعطیلات اوایل اکتبر را در خانه بمانند تا در با قرنطینه ‌های ناگهانی برای جلوگیری از شیوع کرونا مواجه نشوند.

محدودیت های کرونایی در شهرهایی نظیر شانگهای در حال حاضر به تقاضا برای نفت در چین در سه ماهه دوم آسیب زده است و در عین حال انتظار می رود بهبود در باقی سال نیز به علت سیاست های کرونایی کند باشد. این امر می‌تواند واردات نفت بزرگ ترین واردکننده نفت جهان را محدود و قیمت نفت در جهان را کاهش دهد.

سان جیانان، تحلیلگر انرژی اسپکت گفت: تقاضا برای بنزین، گازوئیل و سوخت جت 380 هزار بشکه در روز کاهش می یابد و به 8.09 میلیون بشکه در روز در سال 2022 خواهد رسید که این کاهش نخست مورد از سال 2002 به شمار می رود.

تقاضا در سال 2021 افزایش 5.6 درصدی یا 50 هزار بشکه در روز را ثبت کرده بود.

تا این زمان از سال، واردات نفت چین در بازه زمانی ژانویه تا آگوست 4.7 درصد کاهش یافته که نخستین کاهش بازه 8 ماهه از حداقل سال 2004 به شمار می رود.

سان افزود، درحالی که پالایشگاه های دولتی تولید را افزایش داده اند اما پالایشگاه های مستقل که یک پنجم واردات نفت چین را تشکیل می دهند، فعالیت های خود را پایین نگه داشته اند.

تا 31 ماه آگوست، رزرو سفرهای هوایی داخلی در طول تعطیلات 38.5 درصد از مدت مشابه سال 2021 کمتر بود. در عین حال انتظار می رود که رزرو پرواز در هفته طلایی تعطیلات نسبت به سال گذشته 23.8 درصد کاهش یابد.

/

 

 


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#