افزایش نرخ کرایه نفتکش‌ها به‌دنبال اختلال در تجارت دنیا

یکشنبه ، ۲۷ شهریور ۱۴۰۱-۰۹:۳۷
#

مختل شدن جریان جهانی نفت خام به‌خاطر حمله روسیه به اوکراین باعث شده نفتکش‌ها مسافت‌های بیشتری را طی کنند و نرخ کرایه آنها افزایش یابد.

به‌گزارش بلومبرگ، شاخص نرخ کرایه نفت‌کش‌ها در دنیا برای اولین‌بار طی 2 سال گذشته به 50 هزار دلار در روز رسیده‌است که می‌توان دلیل آن را مختل شدن جریان جهانی نفت خام به‌خاطر حمله روسیه به اوکراین دانست.

نرخ کرایه نفت‌کش‌های بسیار بزرگ که ظرفیت حمل 2 میلیون بشکه نفت را دارند به 5682 دلار در روز رسیده‌است که بالاترین رقم از ژوئن 2020 را نشان می‌دهد.

پالایشگاه‌های نفت اروپا نفت خام را از مسافت‌های دورتری مخصوصاً خاورمیانه و اروپا وارد می‌کنند که تقاضا برای نفت‌کش‌های بسیار بزرگ را بالا برده‌است.

افزایش قابل‌توجه محموله‌های نفتی با توجه به اختلال ایجاد شده توسط پالایشگاه‌های اروپا که نفت خام را از کشورهای غیر از روسیه وارد می‌کنند، دورنمای خوش‌بینانه‌ای برای شرکت‌های کشتیرانی رقم زده‌است.

واردات نفت از خاورمیانه و آمریکا توسط اروپا باعث شده کشتی‌ها مسافت‌های بیشتری را نسبت‌به قبل از جنگ اوکراین طی کنند، بنابراین تعداد نفت‌کش‌ها کاهش‌یافته است. حتی نفت‌کش‌های کوچک‌تر هم به‌خاطر مسافت‌های بیشتری که طی می‌کنند درآمدهای بالاتری داشتند. سهام شرکت‌های کشتیرانی هم به‌طور یکنواخت رو به‌ افزایش است.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#