توافق طالبان برای خرید نفت و گاز ارزان از روسیه

چهارشنبه ، ۶ مهر ۱۴۰۱-۱۶:۵۷
#

حکومت طالبان توافقی را با روسیه برای واردات سوخت و گندم با قیمت ارزان‌تر امضا کرد.

به گزارش بلومبرگ، عبدالسلام جواد آخوندزاده - سخنگوی وزارت بازرگانی و صنعت افغانستان - در تماس تلفنی از کابل اعلام کرد: افغانستان اقلامی مانند بنزین، دیزل، گاز و گندم را به روبل روسیه و با تخفیف ویژه، خریداری خواهد کرد. آمادگی‌های لازم برای آغاز واردات این اقلام طی روزها یا هفته‌های آینده، در دست انجام است.

این قرارداد، بزرگترین توافقنامه‌ای است که طالبان از زمان بازگشت به قدرت، امضا کرده و به گفته این سخنگو، شامل واردات سالانه یک میلیون تن بنزین، یک میلیون تن دیزل، نیم میلیون تن ال‌پی‌جی و دو میلیون تن گندم، به مدت نامعلوم است. انتظار می‌رود قراردادهای بلندمدت بیشتری در آینده با مسکو منعقد شود.

این توافق پس از سفر ماه گذشته نورالدین عزیزی، وزیر بازرگانی و صنعت افغانستان به روسیه، حاصل شد. طالبان در ژوئن، توافقی با ایران برای خرید ۳۵۰ هزار تن فرآورده‌های نفتی منعقد کرده بود.

هیچ دولت خارجی از جمله روسیه، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است و بانک‌های افغانستان به دلیل تحریم‌هایی که باعث شده است اکثر بانک‌های بین‌المللی تمایلی به همکاری با آنها نداشته باشند، با مشکل روبرو شده‌اند. با این حال روسیه سفارت خود در کابل را فعال نگه داشته است. مسکو همچنین همزمان با تلاش مقامات آمریکایی برای اجرای مکانیزم سقف قیمت برای صادرات نفت روسیه، با کشورهای آسیایی متعددی درباره قراردادهای نفتی بلندمدت با تخفیف چشمگیر، مذاکره کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طبق آمار وزارت بازرگانی و صنعت افغانستان، این کشور سالانه ۱.۳ میلیون تن سوخت مصرف می کند که عمدتا از ازبکستان، ترکمنستان و ایران وارد می‌شود.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#