کاهش 20 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ سهام یار تا آخر هفته تمدید شد

شنبه ، ۲۸ آبان ۱۴۰۱-۱۸:۲۹
#

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش 20 هزار و 421 واحد به رقم یک میلیون و 392 هزار و 152 واحد رسید.

امروز همچنین آخرین روز برای خرید اوراق سهام‌یار یا اوراق اختیار فروش تبعی بود که بیش از 250 هزار نفر این اوراق را خریدند اما با تصمیم سازمان بورس خرید این اوراق فعلا تمدید شده است.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 156 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از 7.5 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 333 هزار فقره معامله و به ارزش 4615 میلیارد تومان دادوستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 1.4 درصد کاهش یافتند، اما این دو شاخص با معیار هم‌‌‌وزن 87 صدم درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور 1.5 درصد کاهش یافت‌‌.

شاخص بازار اول بورس 1.8 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 94 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران،‌پالایش نفت اصفهان،‌ پتروشیمی پردیس و سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی شستا، بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس تهران داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل رو به کاهش نهاد به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 133 واحدی به رقم 118 هزار و 345 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران 999 هزار میلیارد تومان شد.

ارزش بازار پایه فرابورس هم به 327 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از 2.7 میلیارد سهام‌، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 186 هزار فقره معامله و به ارزش 6954 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارزش معاملات بورس و فرابورس‌‌‌‌‌‌‌ بیش از 11 هزار و 600 میلیارد تومان شده است. در سال‌های گذشته معمولا ارزش معاملات بورس بیش از فرابورس بود، اما امسال در اکثر روزها ارزش معاملات فرابورس از بورس هم بیشتر شده است.

همچنین نمادهای پالایش نفت لاوان،‌ پالایش نفت شیراز، پتروشیمی زاگرس، فولاد غدیر ایرانیان،‌صنعتی مینو،‌پتروشیمی تندگویان و پویا زرکان آق‌دره بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

دولت تلاش دارد با بسته 10 بندی و همچنین اوراق اختیار فروش تبعی یا همان سهام‌یار به بیمه کردن سبد سهام افراد حقیقی کمتر از 100 میلیون تومان حمایت کند، اما در عین حال اخباری از لایحه بودجه سال آینده مبنی بر اینکه سال آینده قیمت حامل‌های انرژی افزایش نمی‌یابد، باعث شده است که سهام پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها امروز رو به کاهش نهادند.

به هر حال سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و قبل از خرید و فروش باید مطالعه،‌تحقیق و مشورت با افراد خبره و امین صورت گیرد.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#