کاهش شدید اختلاف معاملات نقدی و آتی برنت/ عرضه نفت در اروپا کافی است

یکشنبه ، ۲۹ آبان ۱۴۰۱-۰۸:۳۴
#

پالایشگاه‌های اروپایی با تامین بیش از نیاز نفت روبرو شده اند و هنوز کمبود عرضه‌ای که پیش بینی شده بود با ممنوعیت نفت روسیه پیش خواهد آمد، اتفاق نیفتاده است.

اختلاف قیمت معاملات فوری و آتی نفت برنت طی یک هفته گذشته، کاهش قابل توجهی پیدا کرد که گویای عرضه بیشتر در بازارهای فیزیکی و کاسته شدن از نگرانی‌ها نسبت به تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه است.

معامله‌گران به توانایی اروپا برای تامین نفت از خاورمیانه، آمریکا و آمریکای لاتین برای حذف نفت روسیه و تقاضای کمتر آسیا برای نفت به دلیل کندی اقتصادی و افزایش استفاده از نفت روسیه، به عنوان عامل کاهش اختلاف معاملات نقدی و آتی اشاره کردند. نفت برنت هفته گذشته حدود هفت درصد کاهش یافت که دومین کاهش هفتگی متوالی این قیمت پایه بازار جهانی بود.

یک معامله‌گر اروپایی با بیان اینکه نفت زیادی وجود دارد گفت به نظر می‌رسد پالایشگاه‌های اروپایی به دلیل ترس از کمبود عرضه، در نوامبر و دسامبر بیش از حد نفت خریداری کردند. اعتصاب و تعمیرات و نگهداری در پالایشگاه‌های فرانسه هم در ایجاد مازاد عرضه نقش داشت.

قیمت نفت اورال روسیه در اوت که معامله‌گران و پالایشگاه‌ها تلاش کردند در حد مقدور این گرید نفتی روسی را برای اجتناب از کمبود احتمالی پس از تحریم اتحادیه اروپا خریداری کنند، جهش پیدا کرده بود.

اتحادیه اروپا واردات نفت روسیه را از پنجم دسامبر و واردات فرآورده‌های نفتی این کشور را از پنجم فوریه ممنوع می‌کند. مکانیزم سقف قیمت گروه هفت برای نفت روسیه هم از پنجم دسامبر اجرایی می‌شود.

یک معامله‌گر اروپایی دیگر گفته است: انتظار برای کمبود عرضه در بازار به وقوع نپیوست و نفت از برزیل، گویان، کانادا و میدلند آمریکا به سمت اروپا رفت و وضعیت عرضه را بهبود بخشید. با این حال، روند عرضه نفت ممکن است مجددا در سال جدید محدود شود.

معامله‌گران می‌گویند پالایشگاه‌ها خود را برای فعالیت بدون نفت روسیه که خوراک اصلی سیستم پالایش اروپا بود، تطبیق داده اند. در نتیجه، نرخ پریمیوم گریدهای نفتی جایگزین مانند سی پی سی بِلِند، غرب آفریقا و وست تگزاس اینترمدیت میدلند همگی کمتر شده‌اند.

واردات نفت از آمریکای لاتین به اروپا، از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، افزایش پیدا کرده و آمار رفینیتیو آیکان نشان می‌دهد امسال به ۳۱۳ هزار بشکه در روز رسیده که بالاتر از ۱۳۲ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ بوده است. اروپا در ژوییه حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت از این منطقه وارد کرده بود که بالاترین رکورد واردات از سال ۲۰۱۵ بود.

واردات نفت آمریکا هم امسال رشد کرده و به ۱.۱ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۸۰۰ هزار بشکه در روز در کل سال ۲۰۲۱ رسیده است. به دلیل مازاد عرضه، قیمت وست تگزاس اینترمدیت میدلند به پایین‌ترین حد خود از اواسط ژوئن نزول کرده است.

همزمان با روبرو شدن با رقابت شدیدتر نفت ارزان‌تر اورال روسیه در آسیا، صادرات عراق به اروپا در فاصله ژوییه تا نوامبر، بیش از ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، در آسیا، نرخ پریمیوم معاملات نقدی گریدهای نفتی خاورمیانه در روزهای اخیر کاهش پیدا کرده و نرخ پریمیوم نفت دوبی به پایین‌ترین حد از اواخر ژانویه رسیده است. پالایشگاه‌های چینی به دلیل رکود اقتصادی، خواستار دریافت میزان کمتری نفت عربستان در دسامبر شدند.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#