قطر قرارداد 27 ساله صادرات گاز طبیعی مایع به چین امضا کرد

سه شنبه ، ۱ آذر ۱۴۰۱-۱۱:۵۳
#

رئیس شرکت قطر انرژی از بسته شدن یک قرارداد بلند مدت گاز طبیعی مایع با چین خبر داد که طی آن 4 میلیون تن گاز به مدت 27 سال به شرکت سینوپک چین عرضه می‌شود.

 به گزارش رویترز، شرکت قطر انرژی یک قرارداد 27 سال برای عرضه گاز طبیعی مایع به شرکت سینوپک چین امضا کرده‌ که بزرگ‌ترین قرارداد گاز طبیعی تا به امروز است. بی‌ثباتی بازار خریداران را به سمت بستن قراردادهای بلندمدت عرضه سوق می‌دهد.

 از زمان حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه، رقابت برای بدست آوردن محموله‌های گاز طبیعی مایع تشدید شده‌است. مخصوصاً اروپا برای جایگزینی گاز روسیه نیاز شدیدی به منابع جایگزین دارد. روسیه 40 درصد از واردات گاز این قاره را تشکیل می‌داد.

 سعد کعبی، رئیس شرکت قطر انرژی گفت:«شرکت‌های اروپایی هم علاقه‌مند به بستن قراردادهای بلندمدت شده‌اند. امروز یک نقطه عطف برای اولین قرار داد خریدوفروش برای پروژه شرق میدان شمالی است. این قرارداد شامل فروش 4 میلیون تن گاز به مدت 27 سال به شرکت سینوپک چین می‌شود».

 وی با تأکید بر این‌که این قرارداد بزرگ‌ترین قرارداد خریدوفروش گاز طبیعی مایع است گفت:«این قراردادهای بلندمدت هم برای خریدار و هم فروشنده اهمیت زیادی دارند».

 میدان گازی شمال بخشی از بزرگ‌ترین میدان گازی دنیاست که بین ایران و قطر مشترک است. بخشی از این میدان که متعلق به ایران است، پارس جنوبی نامیده می‌شود.

 کعبی گفت:«این قرارداد روابط ما را وارد مرحله جدیدی می‌کند چون تا دهه‌ی 2050 طول می‌کشد. بسیاری از خریداران آسیایی تمایل به بستن قراردادهای بلندمدت دارند چون می‌دانند از حجم گاز دنیا در آینده کاسته خواهد شد».

 وی تأکید کرد مذاکرات با سایر خریداران در چین و اروپا در حال انجام است.

 قطر بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی دنیاست و پروژه توسعه میدان شمالی این جایگاه را تقویت کرده و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا کمک می‌کند.

 


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#