خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی جهان در بالاترین میزان نیم‌قرن گذشته

چهارشنبه ، ۱۲ بهمن ۱۴۰۱-۰۰:۰۵
#

به گزارش رویترز، شورای جهانی طلا امروز گزارش داد که در سالی که گذشت، بانک‌های مرکزی کشورهای جهان 1236 تن طلا به ارزش 70 میلیارد دلار از بازار خریداری کرده‌اند.

این آمار نشان‌دهنده تغییر در رفتار بانک‌های مرکزی کشورهای جهان نسبت به دهه 1990 و 2000 میلادی است. در آن زمان به خصوص بانک‌های مرکزی کشورهای اروپای غربی دست به فروش صدها تن ذخایر طلای خود زدند. 

از زمان بحران اقتصادی سال 2008 - 2009 بانک‌های مرکزی کشورهای اروپایی فروش ذخایر طلای خود را متوقف کردند و برخی کشورها نظیر روسیه، ترکیه و هند دست به جمع کردن طلا از بازار زده‌اند. 

بانک‌های مرکزی جهان از آن جهت به سمت خرید طلا رفته‌اند که انتظار دارند در زمان بحران‌های مالی ارزش خود را حفظ کند و برخلاف اوراق قرضه یا ارزهای ملی به دولت‌ها یا نهادهای صادرکننده وابسته نیستند.

طلا همچنین به بانک‌های مرکزی کشورهای جهان این امکان را می‌دهد تا از دارایی‌های دلاری نظیر اوراق قرضه یا ارز دلار  فاصله بگیرند.

کریشان گاپوآل، کارشناس شورای جهانی طلا، می‌گوید: سال گذشته شاهد تداوم یک روند بودیم.

در حالی که در زمان شیوع کرونا شاهد کاهش خرید طلا در جهان بودیم اما در نیمه دوم سال 2022 این روند سرعت گرفت و بانک‌های مرکزی کشورهای جهانی در ماه‌های جولان تا دسامبر 862 تن طلا خریده‌اند.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#