آمریکا بزرگترین تأمین‌کننده نفت اتحادیه اروپا شد

پنجشنبه ، ۱۰ فروردین ۱۴۰۲-۰۰:۰۶
#

اداره آمار اتحادیه اروپا موسوم به یورواستات روز سه‌شنبه گزارش داد که ایالات متحده به بزرگترین صادرکننده نفت به منطقه اتحادیه اروپا تبدیل و جایگزین روسیه شده است.

بر اساس این داده ها، صادرات نفت روسیه به این منطقه کاهش یافته و از 31 درصد در ژانویه 2022 به تنها 4 درصد در دسامبر همین سال رسیده است. صادرات ایالات متحده در مدت مشابه از 13 درصد به 18 درصد افزایش یافت.

کشورهای اتحادیه اروپا پس از آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین، واردات نفت خام روسیه را کاهش دادند و این امر موجب آشفتگی در واردات انرژی کشورهای عضو این اتحادیه و بازار جهانی شد.

در ماه دسامبر، بروکسل به عنوان بخشی از بسته ششم تحریم‌های مرتبط با اوکراین که علیه مسکو اعمال شد، نفت خام روسیه از طریق دریا را به همراه سقف قیمتی 60 دلار برای هر بشکه تحریم کرد. به دنبال آن ممنوعیت واردات فرآورده‌های نفتی اتحادیه اروپا از روسیه اعمال و در ماه فوریه اجرایی شد.

در همین حال، روسیه نیز اعلام کرده است که تمام صادرات نفت خود را به طور کامل از "کشورهای غیردوست" به بازارهای جدید هدایت کرده است، که اکنون مقصد آن آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و خاورمیانه است.

انتهای پیام/


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#