رشد نقدینگی کاهش یافت/ پایه پولی زیاد شد

پنجشنبه ، ۱۰ فروردین ۱۴۰۲-۰۰:۱۶
#

نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی از 39.8 درصد در پایان دی ماه 1400 طی یک روند نزولی به 34.1 درصد در پایان دی ماه 1401 کاهش یافته اما همچنان شاهد افزایش پایه پولی هستیم که یکی از عوامل آن تامین اعتبارات مورد نیاز پس از حذف ارز ترجیحی عنوان شده است.

با توجه به گزارش گزیده آمارهای اقتصادی مربوط به دی ماه که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، پایه پولی در دوازده‌ماهه منتهی به پایان دی ماه 1401 معادل 38.2 درصد افزایش یافت که نسبت به رشد دوره مشابه سال قبل (35.5 درصد)، 2.7 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

گفتنی است، نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی از 39.8 درصد در پایان دی ماه 1400 طی یک روند نزولی به 34.1 درصد در پایان دی ماه 1401 کاهش یافته و این رقم در ماه‌های اخیر در همین بازه قرار گرفته است.

با توجه به روند افزایش پایه پولی طی ماه‌های اخیر بانک مرکزی توضیحاتی را نیز در این خصوص ارائه کرده و این مسئله را متاثر از  افزایش اضافه برداشت بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام کرده است.

در این گزارش اشاره شده است که تامین اعتبارات ارزی مورد نیاز وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی توسط بانک مرکزی به منظور جبران و هموارسازی آثار حذف تخصیص ارز ترجیحی به ترتیب برای واردات نهاده‌های کشاورزی، کالاهای اساسی و دارو (به واسطه اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها) از دیگر عوامل موثر بر رشد پایه پولی در دوره مورد بررسی می‌باشد.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#