دبیرکل اوپک: کمبود سرمایه‌گذاری بازار نفت را بی‌ثبات می‌کند

دوشنبه ، ۱ خرداد ۱۴۰۲-۲۱:۰۷
#

دبیرکل اوپک در کنفرانس نفت و گاز خاورمیانه در دوبی گفت کمبود سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز می‌تواند بازار را در بلندمدت بی‌ثبات کرده و مانع رشد شود.

 به گزارش رویترز، هیثم القیس، دبیرکل اوپک گفت کمبود سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز می‌تواند بازار را در بلندمدت بی‌ثبات کرده و مانع رشد شود.

 وی با تأکید بر لزوم سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در تمام بخش‌های انرژی گفت دنیا باید بر کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای به‌جای جایگزین کردن شکلی از انرژی با یک شکل دیگر تمرکز کند.

 القیس در کنفرانس نفت و گاز خاورمیانه در دوبی گفت:«این واقعیتی است که باید درمورد آن صحبت شود».

 اوپک تخمین می‌زند دنیا به 12.1 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری برای تأمین نیاز به نفت در بلندمدت نیاز داشته باشد.

 فریدون فشارکی، رئیس مؤسسه مشاوره فکتس گلوبال انرژی در همین کنفرانس گفت با توجه به این‌که رشد تقاضای جهانی برای نفت حدود 8 میلیون بشکه در روز است و همچنین به‌خاطر تحریم‌های غربی علیه نفت روسیه که می‌تواند رشد تولید را محدود کند، دنیا با کمبود عرضه مواجه خواهد شد.

 نفت و گاز روسیه تحت تحریم‌های گسترده غربی با هدف محدود کردن فروش این محصولات به غرب و پایین آوردن قیمت آنها قرار دارد.

 فشارکی همچنین گفت رفتار اوپک نسبت‌به گذشته تغییر بسیاری کرده‌ و رشد نفت شیل آمریکا دیگر باعث نگرانی نیست.

 تمرکز اوپک بر پول کردن منابع نفتی قبل‌از اوج تقاضا تغییر پیدا کرده‌است.

 وی تأکید کرد درحال‌حاضر تمایلی برای نگه‌داشتن قیمت نفت بالاتر از 80 دلار در هر بشکه و همچنین رساندن آن به بیش‌از 100 دلار در صورت شدت گرفتن کمبود در بازار وجود دارد.

 اوپک و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس در اواخر 2022 در مورد کاهش تولید جهت حمایت از بازار در بحبوحه تیره شدن دورنمای اقتصاد دنیا توافق کردند. عربستان و سایر اعضای این ائتلاف در اقدامی شگفت‌آور در ماه آوریل اعلام کردند 1.2 میلیون بشکه دیگر از تولید خود را پایین می‌آورند.

 اعضای اوپک پلاس قرار است در چهارم ژوئن در وین دیدار کنند تا درمورد سیاست‌های آینده خود تصمیم بگیرند.

 


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#