چین بزرگترین صادرکننده خودروی جهان شد

دوشنبه ، ۱ خرداد ۱۴۰۲-۲۱:۱۱
#

خبرگزاری نیکی در گزارش اخیر خود با استناد به داده‌های انجمن خودروسازان چین اعلام کرد که این کشور در سه ماهه اول سال 2023 به بزرگترین صادرکننده خودرو در جهان تبدیل شده و جای ژاپن را گرفته است.

بر اساس این گزارش، صادرات خودروی چین در دوره ژانویه تا مارس با 58 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال 2022 به 1.07 میلیون دستگاه رسید.

در این مدت، ژاپن صادرکننده برتر سابق، 950000 دستگاه خودرو فروخته است.

این داده ها نشان می دهد که رشد صادرات خودروی چین به دلیل افزایش تقاضا برای خودروهای الکتریکی و افزایش تحویل به روسیه بوده است.

صادرات خودروهای انرژی جدید چین، که شامل خودروهای برقی نیز می‌شود، در سه ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به سال قبل 93 درصد افزایش یافته و به 380000 دستگاه رسیده و حدود 40 درصد از کل صادرات خودروی چین را به خود اختصاص داده است.

شرکت چینی تسلا با فروش 90000 دستگاه در دوره گزارش شده، بزرگترین شرکت کننده در صادرات خودروهای انرژی نو بود. صادرات سه ماهه اول تسلا از چین نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش، صادرات چین به روسیه در این دوره نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر شد و به 140000 دستگاه رسید و روسیه را به بزرگترین مقصد صادراتی خودروهای چینی تبدیل کرد.

پس از آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین، تعدادی از خودروسازان جهانی به دلیل تحریم‌های غرب روسیه را ترک کردند که زنجیره تامین را به خطر انداخت و تعاملات مالی با این کشور را با مشکل مواجه کرد. خودروسازان چینی مشتاقانه از این فرصت استفاده کردند و حضور خود را در بازار روسیه گسترش دادند.

انتهای پیام/

 


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#