افت قیمت جهانی گندم به کمترین میزان دو سال گذشته

سه شنبه ، ۲ خرداد ۱۴۰۲-۱۶:۴۰
#

کاهش شدید قیمت جهانی گندم امیدواری به بهبود امنیت غذایی در جهان را بیشتر کرده است.

در آخرین روز کاری هفته گذشته قیمت گندم 6 دلار در یک روز کاهش قیمت داشت و امروز سه شنبه هم قیمت این محصول بسیار موثر در امنیت غذایی جهان 7 دلار در یک روز افت قیمت داشته است و هر بوشل گندم برای تحویل در جولای 2023 به قیمت 599 دلار و 25 سنت معامله شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارش تصویری خود اعلام کرده است که کاهش قیمت های ادامه‌دار در روزهای گذشته نوید بسیار خوبی برای بهتر شدن اوضاع امنیت غذایی در آینده است.

در این گزارش رویترز، تمدید قرارداد صادرات از بندر دریای سیاه توسط روسیه و اوکراین را که به مدت دو ماه دیگر تمدید شده مهمترین عامل برای کاهش قیمت گندم عنوان کرده است.

پیش از این روسیه پیش شرط هایی را برای تمدید این قرارداد اعلام کرده بود، روسیه گفته بود به شرطی این قرارداد را تمدید می کند که اروپا اجازه دهد ماشین آلات کشاورزی که پیش نیاز تولید در بخش کشاورزی است وارد روسیه شود. کارشناسان پیش بینی کرده اند که تمدید این قرارداد باعث خواهد شد محصولات کشاورزی ارزان به ویژه گندم به سمت اروپا سرازیر شود.

علاوه بر آن افزایش تولیدات کشاورزی با نزدیک شدن به تابستان  که برداشت در بسیاری از کشورها هم آغاز شده عامل دیگری بر کاهش قیمت محصولات اساسی شده است.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#