پیشنهاد توزیع رایگان CNG به مدت 3 سال/ احتمال واردات بنزین از روسیه

سه شنبه ، ۲ خرداد ۱۴۰۲-۱۶:۴۳
#

رئیس هیئت مدیره انجمن CNG گفت: پیشنهادی به دولت ارائه کرده‌ایم که به مدت 3 سال، توزیع رایگان CNG صورت بگیرد تا مردم به تبدیل خودرهای خود به دوگانه‌سوز رغبت نشان دهند؛ این پیشنهاد هم‌اکنون در سازمان برنامه‌وبودجه درحال بررسی است.

علی محمودیان، رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به‌طور میانگین مصرف بنزین در کشور بین شش تا هفت درصد رشد سالانه دارد و اکنون متوسط مصرف روزانه بنزین به بیش از 100 میلیون لیتر رسیده است.

وی افزود: از ابتدای سال 1382 پروژه‌ای در کشور کلید خورد که به‌واسطه آن بحث دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزینی مطرح شد، پروژه بی‌نظیر و مؤثری که موجب شد تا سال 1390، روزانه 20 میلیون مترمکعب گاز CNG در بخش حمل‌ونقل کشور جایگزین مصرف روزانه 20 میلیون لیتر بنزین شود.

محمودیان با بیان اینکه "مصرف بنزین که در سال 83 بالغ بر 61 میلیون لیتر در روز بود با اجرای این طرح، در سال 90 به 60 میلیون لیتر در روز رسید"، گفت: با رشد 8برابری نرخ CNG در سال 90 و کاهش فاصله قیمتی بنزین و CNG، جذابیت رشد مصرف CNG برای مصرف‌کننده کاهش پیدا کرد و شاهد بودیم که از سال 90 به بعد، دوباره رشد مصرف بنزین ادامه یافت.

وی ادامه داد: در زمان حاضر نگرانی برای تأمین منابع مالی برای تأمین بنزین کشور وجود دارد به‌طوری که پیش‌بینی شده است امسال 2 میلیارد دلار نیاز در این بخش وجود داشته باشد.

رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته با اشاره به مصوبه شورای‌عالی اقتصاد مبنی بر تبدیل یک میلیون و 206 هزار خودروی دوگانه‌سوز در سال 98 گفت: متأسفانه این مصوبه آن‌طور که باید اجرایی نشد و اگر این اتفاق می‌افتاد، می‌توانستیم امروز 10 میلیون لیتر مصرف بنزین را صرفه‌جویی کنیم.

محمودیان خاطرنشان کرد: با وجود آنکه متقاضیان متعددی در صف تبدیل خودروهای خود هستند، کار به‌کندی صورت می‌گیرد و از آبان سال گذشته، مطالبات پیمانکاران این طرح پرداخت نشده است.

وی اضافه کرد: از پایان سال 1398 هیچ کالایی را در حوزه توسعه صنعت CNG از خارج از کشور وارد نکرده‌ایم و اکنون توانایی بالایی در تولید تجهیزات داریم به‌طوری که به کشورهای عراق، ارمنستان، روسیه و آفریقا این تجهیزات را صادر می‌کنیم.

محمودیان از احتمال واردات بنزین از روسیه و مطرح بودن این گزینه برای کشور خبر داد و گفت: روسیه اولین دارنده ذخایر گاز در دنیا بوده و در این حوزه نیز گام‌هایی را به‌منظور توسعه گاز طبیعی در سبد سوخت بخش حمل‌ونقل خود برداشته است و اکنون توانسته است با جایگزینی CNG با مصارف بنزین و گازوئیل در بخش حمل‌ونقل خود، به‌عنوان صادرکننده بنزین مطرح شود.

وی با اشاره به مصوبه‌ای که در 25 اسفندماه سال 1397 به تصویب دولت رسید، تصریح کرد: مطابق این مصوبه 1500 میلیارد تومان اکنون در صندوقی برای بحث ارتقای ایمنی مخازن CNG ذخیره‌سازی شده است اما هیچ استفاده از این منابع مالی نشده است و به‌نظر می‌رسد برنامه‌ای هم برای استفاده از آن وجود ندارد.

در ادامه این نشست، محسن جوهری، رئیس هیئت مدیره انجمن CNG با یادآوری این‌که "ما از لحاظ منابع گاز در جهان بعد از روسیه رتبه دوم را داریم"، گفت: گسترده‌ترین شبکه گاز در کشور وجود دارد و شرکت‌های تولیدی در زمینه تأمین تجهیزات، مخزن‌سازها زیرساخت‌های مناسبی برای توسعه این صنعت در اختیار دارند.

وی افزود: سهم CNG در سبد سوخت کشور رو به کاهش است، به‌طوری که در سال گذشته سهم CNG در سبد سوخت 20 درصد بود که امسال این سهم به 17 درصد رسیده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن CNG با تصریح به اینکه "به‌طور میانگین 50 درصد ظرفیت جایگاه‌های CNG و حتی در برخی از شهرها 70 درصد این ظرفیت خالی است"، گفت: 15 هزار جایگاه CNG در روسیه وجود دارد در حالی که این عدد در ایران تنها 2500 جایگاه است که 50 درصد آن نیز بلااستفاده مانده است.

جوهری مهم‌ترین مشکل در این حوزه را موضوع قیمت‌گذاری‌ها دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه طی سال‌های اخیر برنامه دولت‌ها برای تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه‌سوز به نتیجه نرسیده است و این در حالی است که اگر CNG را نداشتیم روزانه حدود 17 میلیون دلار ارز باید از کشور بابت واردات بنزین خارج می‌شد که این رقم سالانه 6 میلیارد دلار می‌شود.

وی اضافه کرد: به‌عبارتی با نبود سی‌ان‌جی سالانه شش میلیارد دلار را از دست می‌دادیم و این موضوع بیانگر اهمیت نقش CNG در کشور است؛ اگر مصرف روزانه CNG را با استفاده از زیرساخت‌های موجود از 23 میلیون مترمکعب به 40 میلیون مترمکعب برسانیم، 10 میلیارد دلار سالانه صرفه‌جویی ارزی برای کشور به‌ارمغان می‌آوریم.

رئیس هیئت مدیره انجمن CNG کشور تصریح کرد: پیشنهادی به دولت ارائه کرده‌ایم که به‌مدت 3 سال، توزیع رایگان CNG صورت بگیرد تا مردم به تبدیل خودروهای خود به دوگانه‌سوز رغبت نشان دهند و با این روش می‌توانیم از ظرفیت‌های خالی جایگاه‌های عرضه CNG استفاده و بخش قابل‌توجهی از ناترازی بنزین را رفع کنیم.

وی ابراز کرد: این پیشنهاد هم‌اکنون در سازمان برنامه‌وبودجه درحال بررسی است و احتمال تأیید و تصویب آن هم وجود دارد.

انتهای پیام/+


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#