مرز روانی دلار شکست/ سکه وارد کانال جدید شد

پنجشنبه ، ۲۳ شهریور ۱۴۰۲-۲۱:۳۰
#

اقتصادنیوز نوشت: در بازار روز چهارشنبه 22 شهریور ماه مرز روانی قیمت دلار شکسته شد و بازار سکه هم شاهد کانال شکنی قیمت سکه امامی بود.

در بازار غیررسمی، قیمت دلار روز چهارشنبه توانست از مرز روانی 50 هزار تومان عبور کند و تا عصر در حدود 50 هزار و 100 تومان به فروش رسید. این قیمت در مقایسه با روز گذشته رشد 400 تا 500 تومانی را نشان می‌دهد.

علاوه بر تهران، بازارهای همسایه هم شاهد نوسان صعودی قیمت دلار بودند. اسکناس آمریکایی در هرات عصر در مقایسه با روز سه‌شنبه در حول‌وحوش 350 تومان بالاتر بود و با 49 هزار و 750 تومان رسید. به‌عبارت‌دیگر، دلار در تهران یک مرز را شکست و در هرات به یک‌قدمی یک مرز مقاومتی مهم رسید.

یکی از نکات مهم بازار چهارشنبه، دیر اعلام شدن نرخ حواله درهم بود. قیمت درهم در نیمه اول معاملات نقدی امروز اعلام نشد؛ اما در نیمه دوم قیمت درهم با گپ مثبت روانه بازار شد و در ساعت‌های پایانی بازار نزدیک به 100 تومان از روز گذشته گران‌تر بود. قیمت درهم عصر امروز 13 هزار و 750 تومان بود.

این افزایش قیمت‌ها در حالی رخ داد که بررسی‌ها نشان می‌دهد که موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و آزادسازی ارزهای بلوکه شده همچنان در بین معامله‌گران داغ است.

اما در بازار چه اتفاقی افتاد فنر قیمت دلار در تهران در رفت؟ فعالان اقتصادی معتقدند امروز علاوه بر سیگنال صعودی دلار هرات و نرخ درهم، سیگنال‌های سیاسی مثبت هم تا حدودی رنگ باخت.

معامله‌گران می‌گویند اولین سیگنال سیاسی امروز از طرف آمریکا به بازار فردوسی تهران ارسال شد. «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد چهارشنبه مدعی شد که ایران نمی‌تواند هرطور خواست از وجوه منتقل‌شده از کره جنوبی به قطر استفاده کند.

جان کربی همچنین گفته اگر ایران تلاش کند، پول آزاد شده را منحرف کند ما اقدام می‌کنیم و دوباره آن را مسدود خواهیم کرد. آن‌طور که وی گفته تهران هیچ معافیتی از تحریم‌ها دریافت نخواهد کرد.

این اظهارات در حالی است که سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در تازه‌ترین صحبت‌های خود درباره چگونگی هزینه‌کردن ۶ میلیارد دلار از پول‌های آزادشده ایران از کره جنوبی گفته بود: این مبالغ هر کجا که بخواهیم هزینه خواهد شد.

یکی از خبرهایی که موردتوجه معامله‌گران قرار گرفت. ادعایی بود که از خبرگزاری فارس منتشر شد. فارس در گزارشی مدعی شده با واریز ارزهای آزادشده ایران به‌حساب 6 بانک ایرانی در قطر تا اوایل هفته آینده، ایران امکان خرید کالا و پرداخت وجه آن با روال متعارف بانکی را از طریق این ارزها خواهد داشت؛ پیش‌بینی می‌شود بخشی از این ارزها به‌صورت اسکناس وارد چرخه ارزی شود و قیمت دلار غیررسمی تا 47 هزار تومان هم در هفته اول کاهش یابد.

خبر دیگر بازار امروز بازگشایی سامانه سوئیفت بودجه از سال ۹۷ برای اکثر بانک‌های ایرانی تحریم شده بود، رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که این سامانه برای انتقال شش میلیارد دلار ارزهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی باز شده است.

در بازار طلا هم قیمت اونس طلا امروز تا نزدیک کف کانال 1900 دلار پایین آمد و عصر در حدود 1910 دلار قیمت خورد. قیمت طلای جهانی در روزهای گذشته تا مرز 1930 دلار بالا رفته بود.

قیمت طلای آب شده هم در معاملات چهارشنبه مسیر صعود را دنبال کرد. این فلز گران که در معاملات پشت خطی سه‌شنبه‌شب با 10 میلیون و 114 هزار تومان به کار خود پایان داده بود و عصر چهارشنبه در زمان‌نگارش این گزارش با رشد تقریباً 46 هزارتومانی به 10 میلیون و 160 هزار تومان رسید. در کنار طلای آب‌شده، قیمت طلا 18 عیار هم چهارشنبه تا حدودی بالا رفت. هر گرم طلا 18 عیار امروز با 2 میلیون و 348 هزار و 600 تومان به فروش رسید که در مقایسه با روز قبل رشد 12 هزار و 900 تومانی را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، بازار سکه هم چهارشنبه شاهد جهش قیمت سکه امامی بود. فلز زردرنگ داخلی که روز گذشته با کاهش 100 هزارتومانی به تا سطح مقاومتی 27 میلیون و 850 هزار تومان عقب‌نشینی کرده بود در بازار چهارشنبه با رشد 400 هزارتومانی به 28 میلیون و 250 هزار تومان رسید.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#