انتقاد نماینده مجلس از اجرایی نشدن قانون واردات خودرو

دوشنبه ، ۲۷ شهریور ۱۴۰۲-۱۵:۰۹
#

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اجرایی نشدن قانون واردات خودرو، خواستار تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر آیین نامه اجرایی این قانون شد.

ابراهیم رضایی، نماینده دشتستان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه روز دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ صحن مجلس در تذکری تاکید کرد: تشخیص اینکه پیشنهاد نمایندگان مغایر با اصل ۷۵  یا سایر اصول قانون اساسی است یا خیر با شورای نگهبان است؛ بر همین اساس خواهش می‌کنم دوستان از این موضوع تمکین کنند.

وی در تذکر دیگری عنوان کرد: مجلس دو سال پیش قانون واردات خودرو را تصویب کرد اما دولت به بهانه‌های مختلف آن را اجرا نمی‌کند، مردم تا کی باید تاوان اهمال در این زمینه را در جاده‌ها بپردازند؟ آیین‌نامه واردات هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود؛ چراکه در حال حاضر قانون مجلس معطل مانده است.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: بر اساس اصل ۷۵ قانون اساسی اگر طرح‌های قانونی و پیشنهادات و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانون عنوان می‌کنند، به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه‌ها بینجامد، باید راهکار جبران این هزینه پیش‌بینی شود و در صورتی که این راهکار پیش بینی نشود قابل طرح نیست؛  ۴۰ سال است که همین رویه را به کار گرفتیم.

وی ادامه داد: در سال ۶۷ استفساریه‌ای انجام گرفت که بر اساس آن باید طریقه جبران کاهش یا تأمین هزینه در مجلس طرح شود در غیر این صورت نمی‌توان این پیشنهادات را مطرح کرد.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#