بخشنامه‌های خلق الساعه بلای جان صنعت فولاد

دوشنبه ، ۲۷ شهریور ۱۴۰۲-۲۰:۳۲
#

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، گفت: بخشنامه های خلق الساعه، مداخلات و قیمت گذاری دستوری بلای جان صنعت فولاد است.
محمدرضا موثقی نیا در نشست هم‌اندیشی با اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، با اعلام اینکه ایمیدرو و وزارت صمت با توجه به شرایط آمادگی دارند تا چالش های این صنعت را برطرف کنند، اعلام کرد: راهبرد وزیر صنعت، معدن و تجارت تولید صادرات محور است که پایبند به آن هستیم و در جهت تحقق این مهم، به عنوان یک سازمان توسعه ای حمایت های لازم را از این بخش خواهیم داشت.
رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو به منظور رفع این چالش ها آمادگی دارد تا مسائل را در سطوح بالای دولت سیزدهم دنبال کند و به زودی این جلسات تشکیل خواهد شد.
همچنین بهرام سبحانی نیز با بیان اینکه صنعت فولاد ایران در حال طی کردن مسیر بالندگی است و با تولید حدود 33 میلیون تن فولاد در سال در بین 10 کشور بزرگ تولیدکننده فولاد قرار دارد، افزود: با وجود این شرایط در حوزه تولید فولاد در کشور دچار چالش‌هایی هستیم زیرا با وجود 45 میلیون تن ظرفیت نصب شده آماده کار، یک سوم از ظرفیت ایجاد شده قابل بهره‌برداری نیست.
وی اظهار داشت: در سال 1385 تولید فولاد کشور 9 میلیون تن بود در حالی که مصرف سالانه 20 میلیون تن بود و لذا واردکننده مطلق بودیم. در واقع از سال 45 که تولید فولا در کشور آغاز شد تا سال 85 تولید سالانه فولاد کشور فقط 9 میلیون تن بود. اما از سال 1385 تا کنون یعنی طی 17 سال تولید فولاد ما به ظرفیت تولید 33 میلیون تن رسیده و به عبارتی سال 85 برای صنعت فولاد کشور نقطه عطف به شمار می‌‌رود.
وی تصریح کرد: در سال 85 ابلاغیه ذیل اصل 44 قانون اساسی توسط مقام رهبری ابلاغ شد و بخش خصوصی اجازه یافت در صنعت فولاد وارد شود و اجازه داده شد که واحدهای دولتی به بخش خصوصی واگذار شود و لذا این موضوع شروع تحولی در صنعت فولاد کشور بود.

* آیا دولت هر تصمیمی می‌تواند برای بخش خصوصی بگیرد؟/ بخشنامه‌های خلق الساعه بلای جان صنعت فولاد
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه سرمایه‌گذاران صنعت فولاد بخش خصوصی هستند، گفت: لذا سوال این است که آیا دولت هر تصمیمی می‌تواند برای بخش خصوصی بگیرد یا اینکه باید بستر را فراهم سازد. در چند سال گذشته مواجه با بخشنامه‌های خلق‌الساعه بودیم که بعضاً در تولید بود و بیشترین آن در بازار و بخش قیمت‌گذاری دستوری بود.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار داشت: در شرایطی که حقوق و دستمزد 57 درصد افزایش می‌یابد و قیمت گاز 2 برابر و برق 3 برابر می‌شود و هزینه همه خدمات دولت افزایش می‌یابد مگر می‌شود که قیمت تمام‌شده را ثابت نگه داشت و یا انتظار کاهش قیمت داشت. دماسنج این وضعیت را در تابلو بورس می‌توان دید که بعضا با یک تصمیم تابلو قرمز می‌شود.
وی گفت: در حالی که کل زنجیره فولاد از سنگ‌آهن تا محصول نهایی کمتر از 5 درصد گاز کشور را مصرف می‌کند اما تا محدودیت گاز ایجاد می‌شود شیرگاز فولادی‌ها را می‌بندند. صنعت فولاد ایران ارزآور است و در GDP نقش دارد لذا نباید با آن نامهربانی کرد.
وی با بیان اینکه ما 3 ماه در سال محدودیت گاز و 3 ماه هم با محدودیت برق مواجه هستیم،‌گفت: با این شرایط کمر این صنعت می‌شکند و برای تولیدکننده چالش‌زا است زیرا در هر حال تولیدکننده باید مستمر بخشی از درآمد ارزی را صرف فرآیند تولید کند و این کار باعث وقفه در تأمین نیازها می‌شود.
سبحانی اظهار داشت: مقررات ودستورالعمل و مداخلاتی در بورس وجود دارد و بورس هم به یک معضل تبدیل شده و به طور مداوم بخشنامه صادر می‌شود. انتظار این است که حاکمیت در خصوص دستورالعمل‌ها به اینگونه عمل کند که قبل از ابلاغ تبعات آن را بسنجد.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#