هشدار معاون اسبق ارزی بانک مرکزی درباره بازار ارز

شنبه ، ۸ مهر ۱۴۰۲-۲۰:۰۳
#

سیدکمال سیدعلی با تاکید بر اینکه حتی آمار و ارقام نیز نشان می‌دهد وضعیت به آن خوبی که دولت تبلیغ می‌کند نیست و ما هنوز وارد دوره ثبات نشده‌ایم.

سید کمال سیدعلی در گفت‌وگویی نمود دیگر ثبات را در پیش‌بینی پذیر شدن نرخ ارز دانست و گفت: نرخ ارز هر چند در هفته‌های اخیر به نوعی با مهار جدی مواجه شده و افزایش ندارد، اما هنوز قابل پیش‌بینی نیست.

وی افزود: وقتی نمی‌دانیم برنامه دولت برای کسری بودجه چیست، چطور می‌توانیم قیمت ارز را پیش‌بینی کنیم .

او به این نکته اشاره کرد که استقراض از بانک مرکزی در حقیقت غیرمستقیم صورت می‌گیرد و دولت با دستور دادن به بانک‌ها برای خرید اوراق یا تامین هزینه خرید کالاهای اساسی و ... درصدد تامین کسری بودجه برمی‌آید. این کارشناس حوزه ارزی تاکید کرد: دولت روی مساله کاهش رشد نقدینگی مانور می‌دهد اما پایه پولی در حال افزایش است و در نتیجه همین امر نشان از غیرمستقیم شدن مسیرهای مستقیم دارد. به عبارت دیگر باید در نظر داشته باشید که افکار عمومی و مردم واقعیات را می‌بینند و تبعات اقدامات تنها در آمار و ارقامی که به نفع دولت تفسیر می‌شود نمود ندارد.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی تاکید کرد: تورم طبق آخرین گزارش بالاتر از ۴۶ درصد است و در نتیجه وقتی حجم تورم ریالی در این محدوده است انتظار برای ثابت ماندن قیمت ارز بیهوده است .

وی خاطرنشان کرد: من شخصا معتقدم اگر تورم به زیر ۳۰ درصد بازنگردد و کسری بودجه کاهش نیابد، از راه رسیدن موج تازه افزایش قیمت ارز دور از انتظار نیست.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#