سقوط شاخص قیمت جهانی مواد غذایی به پایین‌ترین سطح سه سال اخیر

شنبه ، ۱۴ بهمن ۱۴۰۲-۱۲:۱۳
#

فائو اعلام کرد که شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در ژانویه به پایین‌ترین حد خود در سه سال اخیر سقوط کرد.

شاخص قیمت جهانی آژانس مواد غذایی سازمان ملل متحد در ژانویه به پایین‌ترین سطح خود در سه سال اخیر رسید که بیشتر ناشی از کاهش قیمت غلات و گوشت بود.

این آژانس در روز جمعه (۲ فوریه) اعلام کرد که شاخص قیمت سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) در ژانویه به طور متوسط ۱۱۸ واحد بود که نسبت به ماه قبل از ۱۱۹.۱ کاهش داشت. آمار ژانویه کمترین میزان از فوریه ۲۰۲۱ بود.

فائو اعلام کرد که قیمت‌های صادراتی جهانی گندم در ژانویه به دلیل رقابت شدید بین صادرکنندگان و ورود ذخایر تازه برداشت شده به کشورهای نیمکره جنوبی کاهش یافت. فائو همچنین عنوان کرد که قیمت ذرت به شدت کاهش یافته که منعکس کننده بهبود شرایط محصول و شروع برداشت در آرژانتین و عرضه بیشتر در ایالات‌متحده است.

فائو افزود که شاخص قیمت گوشت برای هفتمین ماه متوالی کاهش یافت زیرا عرضه فراوان از کشورهای صادرکننده پیشرو باعث کاهش قیمت‌های بین‌المللی گوشت مرغ و گاو شد.

طبق گزارش رویترز، در گزارشی جداگانه، فائو اعلام کرد که تولید جهانی غلات در سال ۲۰۲۳ در مسیر رسیدن به رکورد ۲.۸۳۶ میلیارد تنی قرار دارد که ۱.۲ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است. تولید جهانی غلات دانه درشت پس از تعدیل ۱۲ میلیون تنی در این ماه، به بالاترین میزان خود یعنی ۱.۵۲۳ میلیارد تن رسید.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#