رشد مجدد نفت برنت به ۸۳ دلار

جمعه ، ۲۷ بهمن ۱۴۰۲-۱۰:۳۶
#

به گزارش رویترز، قیمت نفت در روز پنجشنبه به دنبال اطلاعات مربوط به ضعف خرده فروشی در آمریکا که امید به کاهش زود هنگام نرخ بهره فدرال رزرو را بالا برد بیش از ۲ دلار افزایش داد و در لحظاتی از ۸۳ دلار نیز عبور کرد.

هم اکنون قیمت هر بشکه نفت برنت در 82 دلار و 82 و نفت سبک آمریکا 78 دلار و 14 سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی بیش از یک درصد در روز پنجشنبه افزایش قیمت داشتند. کاهش بیش از حد انتظار خرده‌فروشی در آمریکا امید به پایین آمدن زودهنگام نرخ بهره فدرال رزرو را افزایش داده که می‌تواند به نفع تقاضا برای نفت باشد.

گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد خرده فروشی در این کشور 0.8 درصد در ژانویه پایین آمده که بیشترین کاهش از فوریه 2023 بوده است. اقتصاددان‌ها انتظار یک کاهش 0.1 درصدی را داشتند.

سرمایه‌گذاران همینطور که منتظر مشخص شدن روند کاهش نرخ بهره هستند، تحولات ژئوپلیتیکی در خاورمیانه را هم زیر نظر دارند که می‌تواند زنجیره‌های عرضه نفت خام را تحت تاثیر قرار دهد. پیش بینی می‌شود قیمت نفت آمریکا تا مدتی بین 70 تا 80 دلار در هر بشکه باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی در روز پنجشنبه اعلام کرد شتاب رشد تقاضای جهانی برای نفت کاهش یافته و پایین‌تر از پیش‌بینی‌های انجام شده برای 2024 خواهد بود. این دورنما درست بر خلاف آن چیزی است که اوپک پیش‌بینی می‌کند.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود آورده است تقاضای جهانی برای نفت 1.22 میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی رشد خواهد داشت. اما اوپک همچنان بر پیش‌بینی قبلی خود مبنی بر رشد 2.25 میلیون بشکه‌ای تقاضا اصرار دارد.

حزب الله لبنان در روز پنجشنبه اعلام کرد در پاسخ به حمله اسراییل به جنوب این کشور و کشته شدن حداقل 10 غیرنظامی لبنانی، یکی از شهرهای شمال اسراییل را مورد اصابت موشک قرار داده است.

تحلیلگران عقیده دارند تحولات خاورمیانه به بازار نفت راه یافته و تعیین کننده قیمت نفت خام خواهد بود.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#