اتحادیه اروپا تمایلی به تمدید انتقال گاز روسیه ندارد

جمعه ، ۲۷ بهمن ۱۴۰۲-۲۰:۰۰
#

به گزارش اویل پرایس، کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه گفت این اتحادیه هیچ علاقه‌ای به تمدید قرارداد انتقال گاز طبیعی روسیه به کشورهای اروپایی از طریق اوکراین ندارد‌.

این قرارداد انتقال گاز که طبق آن برخی کشورهای اتحادیه اروپا از جمله اتریش و اسلواکی گاز روسیه را از طریق اوکراین دریافت می‌کنند، در پایان 2024 ادامه منقضی می‌شود.

سیمسون در اجلاس یکی از کمیته‌های پارلمان اروپا گفت:«ما هیچ علاقه‌ای به تمدید قرارداد سه‌جانبه انتقال گاز با روسیه که تا پایان سال جاری ادامه دارد نداریم».

وی تاکید کرد:«بر اساس تحلیل‌های اولیه، راه حل‌های جایگزینی برای تامین گاز کشورهای مشمول این قرارداد وجود دارد».

اتحادیه اروپا از زمان آغاز جنگ اوکراین تلاش می‌کند واردات گاز از روسیه را به صفر برساند و تا حدی توانسته به این هدف خود برسد. سهم واردات گاز اتحادیه اروپا از روسیه تا کمتر از 10 درصد کاهش یافته، در حالی که قبل از بحران اوکراین برابر با 33 درصد بود.

اخیرا اتریش به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا که بیشترین وابستگی را به گاز روسیه دارد اعلام کرد به دنبال کاهش وابستگی به مسکو و پایان دادن به قرارداد بلند مدت با شرکت گاز پروم این کشور است.

صادرات گاز روسیه به اروپا از زمان حمله به اوکراین به شدت کاهش یافته، اما برخی مشتری‌های این کشور در اروپای مرکزی همچنان گاز روسیه را از طریق مسیر اوکراین و خط لوله ترکیه دریافت می‌کنند.

اوکراین هم اعلام کرده وارد مذاکره با روسیه در مورد تمدید این قرارداد انتقال گاز نمی‌شود. دفتر نخست وزیر اوکراین ماه گذشته اعلام کرد موضع این کشور در این مورد کاملاً واضح است. قرارداد انتقال گاز در پایان 2024 منقضی خواهد شد و هیچ گفتگویی با روسیه برای تمدید این قرارداد صورت نمی‌گیرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ماه گذشته گفت کشورش از مسیرهای جایگزینی برای ارسال گاز به اروپا از طریق خط لوله در صورت عدم تمدید این قرارداد استفاده خواهد کرد.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#