قیمت نفت در اوج ۳ هفته اخیر ایستاد

سه شنبه ، ۱ اسفند ۱۴۰۲-۱۰:۵۱
#

به گزارش رویترز، قیمت نفت در اولین ساعات معاملاتی در آسیا در روز سه‌شنبه تغییر چندانی نداشته و نزدیک به بالاترین رقم طی سه هفته گذشته معامله می‌شود. تنش‌های خاورمیانه و بهبود تقاضا در چین از قیمت نفت حمایت کرده است.
قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 9 سنت معادل 0.11 درصد کاهش به 83 دلار و 47 سنت رسید. نفت سبک آمریکا هم با 31 سنت معادل 0.39 درصد افزایش 79 دلار و 50 سنت معامله می‌شود.
کاهش حجم معاملات به دلیل تعطیلات روز ریاست جمهوری در آمریکا قیمت نفت را پایین نگه داشته است. نگرانی در مورد تقاضا هم تاثیر ادامه تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه را خنثی می‌کند.

یمن همچنان خطوط کشتییرانی در دریای سرخ و تنگه باب المندب را تهدید می‌کند. حداقل 4 کشتی دیگر از ابتدای هفته مورد حمله پهبادی و موشکی یمن قرار گرفته‌اند. یکی از این کشتی‌ها که با نام انگلیس ثبت شده در دریای عدن در حال غرق شدن است.
از طرف دیگر، نشانه‌های بهبود تقاضا در چین از قیمت نفت حمایت می‌کند. درآمد گردشگری در چین 47.3 درصد افزایش سالانه داشته و طی تعطیلات سال نوی چینی که در روز شنبه به پایان رسید، به بالاتر از سطح قبل از بحران کرونا رسیده است.
اما همه این عوامل نتوانسته تاثیر نگرانی در مورد تقاضا را کاملاً خنثی کند. آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته پیش بینی خود از رشد تقاضای نفت در 2024 را پایین آورد. 
این آژانس انتظار دارد انرژی‌های تجدید پذیر جایگزین مصرف سوخت‌های فسیلی شوند.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#