تحریم‌ها گسترده غرب علیه روسیه اعلام شد

شنبه ، ۵ اسفند ۱۴۰۲-۰۹:۵۴
#

آبرام پیلی معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران جمعه شب به وقت محلی گفت: امروز تحریم‌های بیشتری را با هدف مقابله با حمایت ایران از جنگ روسیه علیه اوکراین اعلام کردیم.

او در تداوم اظهارات مقامات آمریکایی درباره تعمیق روابط میان تهران – مسکو گفت: تعمیق مشارکت نظامی ایران و روسیه نه تنها برای اوکراین مضر است بلکه همسایگان ایران و جامعه جهانی را نیز تهدید می کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا علیه روسیه در دومین سالگرد حمله این کشور به اوکراین و در پی مرگ الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه، از نظر تعداد بالای اشخاص و نهادهایی که هدف قرار گرفته شده‌اند، گسترده‌ترین اقدام تحریمی آمریکا محسوب می‌شود.

وزارت خزانه داری آمریکا به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین و در پی دستور جو بایدن رئیس جمهور این کشور اعلام کرد بیش از ۵۰۰ فرد و نهاد در روسیه به دلیل نقض حقوق بشر و جنگ اوکراین تحریم شدند.

ریاست جمهوری بلژیک که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز چهارشنبه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد که کشورهای این اتحادیه درباره سیزدهمین بسته تحریمی خود علیه روسیه به توافق رسیده‌اند.

این بسته تحریمی به طور رسمی در زمان دومین سالگرد آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در تاریخ 24 فوریه تصویب خواهد شد.

بروکسل از زمان آغاز این درگیری‌ها در فوریه 2022، 12 بسته تحریمی را علیه روسیه اعمال کرده است.

بر اساس این گزارش، تحریم‌های موجود اتحادیه اروپا طیف گسترده ای از بخش‌های اقتصاد روسیه را هدف قرار داده است و شامل تحریم های تجاری، ممنوعیت سفر و تحریم های فردی علیه بازرگانان و مقامات دولتی این کشور می‌شود.

دفتر ریاست جمهوری بلژیک نوشت: سفیران اتحادیه اروپا به تازگی بر سر سیزدهمین بسته تحریم‌ها در چارچوب تجاوز روسیه به اوکراین توافق کردند.

ریاست جمهوری بلژیک بسته 13 تحریم‌های روسیه را "یکی از گسترده‌ترین بسته‌های مورد تأیید اتحادیه اروپا" خواند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، نیز از این توافق استقبال کرد و در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ما باید به تحقیر ماشین جنگی پوتین ادامه دهیم.

بسته جدید نزدیک به 200 نهاد و شخص را از سفر به اتحادیه اروپا محروم می‌کند، در حالی که این افراد و شرکت‌ها با مسدود شدن دارایی های خود نیز مواجه می‌شوند.

فون در لاین نوشت: با رساندن این فهرست به 2000 (فرد و نهاد) در مجموع، ما فشار را بر کرملین همچنان در سطح بالایی نگه می‌داریم. ما همچنین دسترسی روسیه به هواپیماهای بدون سرنشین را قطع می‌کنیم.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز اخیراً طی اظهاراتی اعلام کرد که دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه بر عرضه هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) تأثیر خواهد گذاشت.

رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌های اروپایی اعلام کرده‌اند که اتحادیه اروپا برای اولین بار قصد دارد شرکت‌هایی را که در سرزمین اصلی چین و سایر کشورها از جمله ترکیه، هند و صربستان به دلیل کمک به مسکو برای دور زدن تحریم‌ها و تامین قطعات دارای کاربری نظامی، تحریم کند.

چین نیز به این گزارش‌ها مبنی بر قرار گرفتن شرکت‌هایش در لیست سیاه واکنش نشان داده و گفته است که "تحریم‌های غیرقانونی" را رد می‌کند. دولت چین همچنین وعده داه است که از منافع شرکت‌های این کشور محافظت می‌کند.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#