رشد ۲۵ دلاری قیمت طلا به بالاترین سطح دو هفته اخیر

شنبه ، ۵ اسفند ۱۴۰۲-۲۰:۲۷
#

به گزارش رویترز، کاهش ارزش دلار و افزایش تقاضا برای طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن به دنبال تجدید تنش‌ها در خاورمیانه قیمت این فلز گرانبها را طی یک هفته گذشته به طور مداوم افزایش داده است. مقامات فدرال رزرو آمریکا هم از به تعویق افتادن کاهش نرخ بهره خبر داده‌اند.

قیمت هر اونس طلا عصر روز جمعه ۲۵ دلار جهش کرد و از ۲۰۴۰ دلار نیز عبور کرد که بالاترین سطح دو هفته اخیر است اما در نهایت با نرخ 2035 دلار و 40 سنت به معاملات هفته پایان داد. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم به 2049 دلار و 40 سنت رسیده است.

روز جمعه شاخص دلار 0.1 درصد کاهش یافت و در آستانه اولین کاهش هفتگی طی دو ماه گذشته قرار دارد. سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا هم پایین آمده و خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا ارزان‌تر کرده است.

کریستوفر والر رئیس فدرال رزرو آمریکا در روز پنجشنبه گفت هیچ عجله‌ای برای کاهش نرخ بهره وجود ندارد و این اقدام تا قبل از ماه ژوئن انجام نمی‌شود.

پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را بالا می‌برد.

اکثر سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا در آخرین اجلاس این بانک نگران خطرات کاهش زود هنگام نرخ بهره بودند.

اطلاعات جدید اقتصادی آمریکا مبنی بر بالا بودن بیش از حد انتظار شاخص قیمت مصرف‌کننده و تولیدکننده در این کشور احتمال کاهش زود هنگام نرخ بهره را پایین آورده است.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با 0.81 درصد افزایش به 23 دلار و 19 سنت رسید و پلاتین با 0.02 درصد افزایش 901 دلار و 91 سنت معامله می‌شود.

 


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#