بازار نفت چشم انتظار آتش بس در غزه

شنبه ، ۴ فروردین ۱۴۰۳-۱۳:۳۱
#

به گزارش رویترز، احتمال آتش‌بس در غزه قیمت نفت را پایین آورده است، اما جنگ اوکراین و کاهش تعداد چاه‌های فعال نفت آمریکا مانع سقوط بیش از حد قیمت آن شده است.
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال روز جمعه با 35 سنت معادل 0.41 درصد کاهش به 85 دلار و 43 سنت رسید. نفت سبک آمریکا هم با 44 سنت معادل 0.54 درصد کاهش 80 دلار و 63 سنت پایان یافت.
همه چشم‌ها به آتش‌بس غزه دوخته شده است، اگر این اتفاق با موفقیت انجام شود، یمن هم اجازه عبور نفتکش‌ها را از دریای سرخ خواهد داد.
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در روز پنجشنبه گفت عقیده دارد مذاکرات قطر به یک قرارداد آتش‌بس در غزه بین رژیم صهیونیستی و حماس می‌انجامد.

بلینکن در شرایطی با وزرای امور خارجه عرب و رئیس جمهور مصر در قاهره دیدار می‌کند که مذاکره‌کنندگان در قطر به‌دنبال یک آتش‌بس حدوداً 6هفته‌ای هستند.
در این بین، ارزش دلار آمریکا به‌دنبال تصمیم بانک مرکزی سوئیس برای کاهش نرخ بهره، برای دومین هفته پیاپی افزایش یافته است.
افزایش ارزش دلار خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گرانتر می‌کند و تقاضا برای آن را پایین می‌آورد.
با وجود اینکه آتش‌بس به‌معنای جریان آزادانه‌تر نفت خام در دنیاست، اما کاهش تعداد چاه‌های نفت آمریکا و احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا از قیمت‌ نفت حمایت خواهد کرد.
بازار سهام آمریکا که معمولاً همگام با قیمت نفت پیش می‌رود، پس از پایان اجلاس فدرال رزرو و ثابت نگه‌داشتن نرخ بهره در روز چهارشنبه، به بالاترین رقم رسید.
تعداد چاه‌های نفت آمریکا یک حلقه در این هفته کاهش یافته و به 509 رسیده است که نشان‌دهنده عرضه کمتر در آینده است.
درگیری در شرق اروپا هم مانع کاهش بیشتر قیمت نفت می‌شود. روسیه بزرگترین حمله موشکی و پهپادی خود را در روز جمعه علیه زیرساخت‌های انرژی اوکراین انجام داد که به بزرگترین سد این کشور آسیب رساند و باعث خاموشی در بسیاری مناطق شد.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#