ذخایر دیزل شناور روسیه به بالاترین رکورد ۷ ساله رسید

یکشنبه ، ۵ فروردین ۱۴۰۳-۱۷:۱۱
#

داده‌های شرکت تحلیلی کپلر نشان می‌دهد حجم دیزل در ذخایر شناور روسیه در ماه میلادی جاری، به بالاترین سطح از حداقل سال ۲۰۱۷ رسیده است.

بر اساس داده‌های کپلر، در ۱۰ روز منتهی به ۱۷ مارس، ۶.۲ میلیون بشکه دیزل روسیه در نفتکش‌ها در دریا ذخیره شده بود که بالاترین سطح دیزل در ذخایر شناور طی سال‌های اخیر است و از سطح اوایل سال ۲۰۲۳ که اتحادیه اروپا واردات دیزل و سایر سوخت‌ها از روسیه را از طریق دریا ممنوع کرد، فراتر رفته است. طبق برآوردهای بلومبرگ، سطح فعلی ذخایر دیزل شناور روسیه، بسیار بالاتر از بهار و تابستان سال ۲۰۲۰ است که شیوع پاندمی کرونا، به تقاضای جهانی سوخت ضربه زد.

حجم دیزل در ذخایر شناور بر اساس استانداردهای تاریخی، بالاست و هنوز مشخص نیست چه عاملی، باعث افزایش ذخایر دیزل در نفتکش‌ها شده است. طبق گزارش بلومبرگ، یکی از دلایل قابل قبول، ممکن است اجرای سختگیرانه تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت روسیه باشد.

آمریکا در دومین سالگرد حمله نظامی روسیه به اوکراین و در واکنش به مرگ الکسیس ناوالنی، مخالف سیاسی کرملین، ماه میلادی گذشته، تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه وضع کرد. در میان ۵۰۰ هدف تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا، شرکت نفتکش سوفکامفلوت و بیش از ده‌ها نفتکش مرتبط به این شرکت دولتی روسی، قرار گرفتند.

تشدید تحریم‌ها ممکن است خریداران بالقوه دیزل روسیه را ترسانده باشد، همانطور که گزارش شده است هند از تحویل نفت خام روسیه که در کشتی‌های متعلق به سوفکامفلوت یا هر یک از شرکت‌های وابسته به آن حمل می‌شود، خودداری می‌کند.

آنچه مسلما باعث مازاد تولید نمی‌شود، کاهش ظرفیت پالایش در روسیه بر اثر حملات هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی در هفته‌های اخیر به چندین پالایشگاه نفت در غرب و جنوب غربی این کشور، است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت بزرگ بازرگانی کالای گانوور، تخمین می‌زند ین حملات، باعث فلج شدن ۶۰۰ هزار بشکه در روز از ظرفیت پالایش روسیه شده است.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#