بزرگترین پالایشگاه جهان، نفت روسیه را با روبل می‌خرد

شنبه ، ۱۲ خرداد ۱۴۰۳-۲۰:۳۹
#

منابع آگاه اعلام کردند شرکت ریلاینس هند، اپراتور بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی جهان، قراردادی یک ساله با شرکت دولتی روسنفت روسیه برای پرداخت دست‌کم ۳ میلیون بشکه نفت خریداری‌شده در ماه به روبل امضا کرده است.

پس از آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، از مسکو و شریکان تجاری این کشور خواست به‌منظور تسهیل تجارت با وجود تحریم‌های آمریکا و اروپا، جایگزینی برای سیستم مالی غرب پیدا کنند، روش پرداخت به روبل تغییر کرد.

قرارداد مدت‌دار با روسنفت همچنین به شرکت ریلاینس کمک می‌کند همزمان با پیش‌بینی‌ها درباره تداوم کاهش تولید تولیدکنندگان نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس)، خرید نفت با تخفیف را تضمین کند. نشست اعضای اوپک‌پلاس روز یکشنبه (۱۳ خردادماه) به‌منظور تصمیم‌گیری درباره کاهش تولید نفت به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.

پس از آنکه غرب به‌دلیل آغاز تنش‌ها بین مسکو و کی‌یف در سال ۲۰۲۲، خرید نفت روسیه را متوقف و تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کرد، هند، بزرگ‌ترین واردکننده و مصرف‌کننده نفت جهان، به بزرگ‌ترین خریدار نفت خام روسیه تبدیل شد. هند همچنین نفت خام روسیه را با روپیه، درهم و یوان چین تسویه کرده است.

رویترز پیش از این گزارش داد پالایشگاه‌های دولتی هند که در سال جاری میلادی موفق به نهایی کردن عرضه مدت‌دار نفت نشده‌اند، نفت روسیه را به‌صورت تک‌محموله دریافت کرده‌اند.

این شرکت روسی در پاسخ به پرسش خبرنگار رویترز گفت: هند یک شریک راهبردی برای روسنفت است. همکاری با شرکت‌های هندی شامل پروژه‌های تولید، پالایش و تجارت نفت و فرآورده‌های نفتی می‌شود.

روسنفت همچنین اعلام کرد که صرف‌نظر از خصوصی یا دولتی بودن شرکت، رویکردهای تجاری برای تعیین ارزش نفت خام فروخته‌شده برای همه شرکت‌ها یکسان است.

بر اساس مفاد این قرارداد که از یکم ماه آوریل (دوشنبه، ۱۳ فروردین‌) همزمان با آغاز سال مالی هند اجرایی شد، ریلاینس دو محموله حدود یک میلیون بشکه‌ای نفت خام اورال را با امکان خرید چهار محموله دیگر در هر ماه و با تخفیف ۳ دلار نسبت به نفت خام شاخص خاورمیانه و دوبی می‌خرد.

به گفته این منابع، شرکت ریلاینس همچنین توافق کرده است که هزینه نفت خریداری‌شده را به روبل روسیه و از طریق بانک اچ‌دی‌اف‌سی هند و گازپروم بانک روسیه پرداخت کند.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#