تمدید طرح کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس تا پایان ۲۰۲۵

چهارشنبه ، ۱۶ خرداد ۱۴۰۳-۰۱:۵۳
#

اوپک پلاس تصویب کرد کاهش تولید 3.66 میلیون بشکه‌ای خود را تا پایان 2025 ادامه دهد و کاهش تولید داوطلبانه 2.2 میلیون بشکه‌ای برخی از اعضا هم سه ماه دیگر و تا پایان 2024 تمدید شود.

به گزارش رویترز، ائتلاف اوپک پلاس در روز یکشنبه تصمیم گرفت طرح کاهش تولید خود را در 2025 هم ادامه دهد. این گروه به دنبال حمایت از بازار نفت در بحبوحه رشد ضعیف تقاضا، نرخ بالای بهره و افزایش تولید نفت آمریکاست.
نفت خام برنت در روزهای اخیر حدود 80 دلار در هر بشکه معامله می‌شود، یعنی پایین‌تر از سطحی که بیشتر کشورهای عضو اوپک پلاس برای متعادل کردن بودجه خود نیاز دارند. نگرانی نسبت به رشد آهسته تقاضا در چین به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت دنیا و همچنین افزایش ذخایر نفت کشورهای توسعه یافته بر قیمت این کالا تاثیر گذاشته است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس تولید خود را از اواخر 2022 پایین آورده‌اند.
اعضای این ائتلاف در حال حاضر یک کاهش تولید 5.86 میلیون بشکه‌ای را اجرایی می‌کنند که حدود 5.7 درصد از تقاضای جهانی را شامل می‌شود‌.

این رقم شامل 3.66 میلیون بشکه در روز کاهش تولیدی است که تا پایان 2024 ادامه دارد و همچنین 2.2 میلیون بشکه در روز کاهش تولید داوطلبانه که تا پایان ژوئن 2024 ادامه خواهد داشت.
اوپک پلاس در روز یکشنبه تصویب کرد کاهش تولید 3.66 میلیون بشکه‌ای خود را تا پایان 2025 ادامه دهد و کاهش تولید داوطلبانه 2.2 میلیون بشکه‌ای برخی از اعضا هم سه ماه دیگر و تا پایان 2024 تمدید شود.
2.2 میلیون بشکه در روز کاهش تولید داوطلبانه 8 عضو این ائتلاف به صورت تدریجی از اکتبر 2024 تا سپتامبر 2025 کنار گذاشته می‌شود.
اوپک انتظار دارد تقاضا برای نفت خام اوپک پلاس در نیمه دوم سال جاری میلادی به طور متوسط برابر با 43.65 میلیون بشکه در روز باشد. این یعنی اگر این گروه سطح تولید خود در ماه آوریل را که برابر با 41.02 میلیون بشکه در روز بود ادامه دهد، 2.63 میلیون بشکه در روز کاهش ذخایر وجود خواهد داشت.
آژانس بین‌المللی انرژی که نماینده مصرف‌کنندگان بزرگ دنیاست تخمین می‌زند تقاضا برای نفت اوپک پلاس به علاوه ذخایر نفتی به طور متوسط پایین‌تر از 41.9 میلیون بشکه در روز در 2024 خواهد بود.
وزیر نفت عربستان گفت اگر تقاضا به اندازه کافی بالا نباشد، اوپک پلاس روند برداشتن این کاهش تولید را متوقف کرده و تولید خود را بیش از پیش پایین می‌آورد.
برخی تحلیلگران انتظار داشتند اوپک پلاس طرح کاهش تولید داوطلبانه خود را به خاطر کاهش قیمت نفت و ضعف تقاضا تنها چند ماه دیگر ادامه دهد و بسیاری هم پیش‌بینی کرده بودند این گروه برای هدف‌گذاری برای 2025 با مشکل مواجه می‌شود چون هنوز برای تعیین ظرفیت تولید اعضای خود به توافق نرسیده است. این مسئله قبلاً باعث تنش در اوپک پلاس شده بود.
اما در کمال تعجب ائتلاف اوپک پلاس در اجلاس روز یکشنبه گفتگو در مورد ظرفیت‌های تولید را تا نوامبر 2025 به تعویق انداخت.
در عوض یک هدف تولید جدید برای امارات تصویب شد که طبق آن می‌تواند تولید خود را به تدریج 0.3 میلیون بشکه در روز نسبت به سطح فعلی 2.9 میلیون بشکه‌ای افزایش دهد.
اجلاس روز یکشنبه کمتر از 4 ساعت طول کشید که برای رسیدن به این قرارداد پیچیده زمان کوتاهی بود.
گفته می‌شود وزیر نفت عربستان روزها مشغول آماده سازی این قرارداد در پشت صحنه بوده، او از برخی اعضای کلیدی که در کاهش تولید‌های داوطلبانه مشارکت داشتند دعوت کرد در ریاض حاضر شوند، در حالی که این اجلاس به صورت آنلاین برنامه‌ریزی شده بود.
کشورهای شرکت کننده در کاهش تولید داوطلبانه عبارتند از الجزایر، عراق، قزاقستان، کویت، عمان، روسیه، عربستان و امارات.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#