بخشنامه جدید بانک مرکزی : فرصت دوهفته ای به بانک ها برای اصلاح نرخ سود

پنجشنبه ، ۱۷ خرداد ۱۴۰۳-۱۳:۲۴
#

بانکها مکلفند جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی را با قید فوریت برگزار کنند؛ برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت 2 هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای جدید بار دیگر به ضرورت رعایت نرخ سود بانکی توسط بانک‌ها تأکید و تصریح کرد: بانکها مکلفند جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی را با قید فوریت برگزار کنند؛ برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت 2 هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.

 

بانک مرکزی همچنین هشدار داده: در صورت عدم رعایت مفاد این بخشنامه و نرخ‌‌های سود مقرر، ارجاع موضوع به هیأت انتظامی بانک‌ها و یا اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین و مقررات در مورد صلاحیت حرفه‌ای مدیرعامل، اعضای مرتبط هیأت ‌مدیره و مدیر ارشد واحد رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) بانک‌‏/مؤسسه اعتباری متخلف در دستور کار قرار خواهد گرفت.

این بانک در بخشنامه شماره 60751‏/03 مورخ 16 خرداد ماه 1403، تصمیمات متحذه در جلسه روسای هیئت مدیره بانکها در خصوص وظایف هیئت مدیره و کمیته تطبیق در رعایت نرخ سود تسهیلات اعطایی و نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری مدت دار را به شبکه ابلاغ بانکی کرد که متن این بخشنامه به شرح زیر است:

با اشاره به بخشنامه شماره 280373‏‏‏‏/01 مورخ 10‏‏‏‏/11‏‏‏‏/1401 موضوع مقررات ناظر بر نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات و همچنین بخشنامه شماره 296717‏‏‏‏/02 مورخ 03‏‏‏‏/12‏‏‏‏/1402 با موضوع ضوابط ناظر بر انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (خاص) و جلسه مورخ 13‏/3‏/1403 با حضور معاون نظارت بانک مرکزی با موضوع تاکید بر وظایف نظارتی رئیس هیأت مدیره و کمیته‌های تخصصی هیأت مدیره برای حصول اطمینان از رعایت قوانین و مقررات مزبور در آن بانک‏/موسسه اعتباری؛ بر اساس موارد مطروح در جلسه مورد اشاره مقرر شد آن بانک‏ یا موسسه اعتباری با قید فوریت با توجه به مهلت‌های تعیین شده اقدامات زیر را انجام دهد:

1) جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی با قید فوریت برگزار و در صورت احراز تخطی از مقررات مزبور در آن بانک‏/موسسه اعتباری، برنامه اصلاحی لازم مصوب و حداکثر تا روز سه‌شنبه مورخ 22‏‏/03‏‏/1403 به معاونت نظارت این بانک ارائه شود. برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت 2 هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.

2) نحوه تعامل با تسهیلات‌یاران و هرگونه اقدامات مربوط به لندتک (LendTech)  باید در چارچوب ضوابط «الزامات ناظر بر نحوه همکاری مؤسسات اعتباری با شرکت‎های تسهیلات یار»، موضوع بخشنامه شماره 250950‏‏/02 مورخ 13‏‏/10‏‏/1402، باشد و هرگونه اقدام خارج از چارچوب مزبور تخطی از ضوابط محسوب می‌شود. نحوه عمل آن بانک‏/موسسه اعتباری در این زمینه باید به گونه‌ای باشد که نرخ های سود مؤثر تسهیلات فراتر از نرخ‌های اعلامی بانک مرکزی نباشد.

3) در خصوص اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (خاص) 30 درصدی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مکلفند حداکثر ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، مشخصات پروژه‌های مربوط به سپرده‌های یادشده را که به تأیید هیأت مدیره خود رسیده است، به مدیریت کل عملیات پولی و اعتباری این بانک ارسال کنند. چنانچه بانک‌‏‏/مؤسسه اعتباری پروژه‌ای را معرفی ننماید، موظف است این نوع گواهی سپرده را به سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت متناظر و با نرخ‌ سود منطبق با بخشنامه صدرالاشاره تبدیل کند.

4) رؤسای هیأت مدیره بانک‏/مؤسسه اعتباری مکلفند بر حسن اجرای قوانین و مقررات یاد شده به طور ویژه‌ نظارت کنند. همچنین در این خصوص مدیر ارشد واحد رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) آن بانک‏‏‏‏/مؤسسه اعتباری نیز موظف است گزارش عملکرد رعایت نرخ‌های سود ابلاغی را به کمیته رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) و هیأت مدیره ارائه کند.

شایان ذکر است در صورت عدم رعایت مفاد این بخشنامه و نرخ‌‌های سود مقرر، ارجاع موضوع به هیأت انتظامی بانک‌ها و یا اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین و مقررات در مورد صلاحیت حرفه‌ای مدیرعامل، اعضای مرتبط هیأت ‌مدیره و مدیر ارشد واحد رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) بانک‌‏/مؤسسه اعتباری متخلف در دستور کار قرار خواهد گرفت. 

خواهشمند است دستور فرمایند مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره 149153‏‏‏‏‏/96 مورخ  16‏‏‏‏‏/5‏‏‏‏‏/1396به تمامی واحدهای ذی‌ربط آن بانک‏‏‏‏‏‏‏‏/مؤسسه اعتباری ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به‌عمل آید. ‏‏

انتهای پیام/


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#