ماجرای 26 همت زیان 6 پالایشگاه از فرمول خوراک چه بود؟

دوشنبه ، ۲۱ خرداد ۱۴۰۳-۱۵:۲۳
#

دستور العمل خوراک پالایشگاهها نشان می‌داد که تنها از این محل 6 شرکت پالایشگاهی 26.5 همت کاهش سود داشتندکه کاهش سود آوری و حاشیه سود شرکت‌های پالایشی در سال جاری نیز می تواند موید این‌امر‌ باشد.

در 23 دیماه 1402 ابلاغیه از وزارت نفت به پالایشگاه‌ها ارسال شد و بعد از ابلاغ این مصوبه اثرات آن بر روی پالایشگاه‌ها بررسی شد و نتیجه این بود که این دستورالعمل باعث کاهش سود شرکت‌های پالایشگاهی بعد از گذشت 10 ماه از سال میگردد، از این رو مکاتبات و مذاکراتی با معاون اول محترم ریاست جمهوری جناب آقای مخبر و وزارت نفت صورت پذیرفت و در نهایت ایشان دستور به بررسی و بازنگری  دستورالعمل تعیین نرخ نفت خام و فراورده های نفتی را صادرنمودند.

 به گفته امیر طایفه ابراهیمی مدیر میزهای صنعت سازمان بورس برآورده‌های اولیه در زمان ابلاغ دستور العمل نشان می‌داد که تنها از این محل 6 شرکت پالایشگاهی ٢6.5 همت کاهش سود داشتندکه کاهش سود آوری و حاشیه سود شرکت‌های پالایشی در سال جاری نیز می تواند موید این‌امر‌ باشد.

مجید عشقی،  به پیگیری‌های سازمان بورس برای اصلاح دستورالعمل قیمت خوراک و فرآورده‌های پالایشی اشاره کرد و گفت: این دستورالعمل در تاریخ 23 دی 1402 ابلاغ و عطف‌به‌ماسبق شد که تاثیر با اهمیتی بر سودآوری پالایشگاه مهم بورسی به همراه داشت.
عشقی اظهار داشت: پس از وقوع این اتفاق، جلساتی با سرپرست ریاست جمهوری و وزرای اقتصادی در ستاد اقتصادی دولت برگزار شد که در پایان این جلسه، دستور بازنگری و بررسی مجدد این دستورالعمل داده شد.
رئیس سازمان بورس تاکید کرد: در ادامه این بررسی‌ها، مجددا سازمان بورس مکاتباتی را با وزیر نفت و نهاد ریاست جمهوری انجام داد و همزمان نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی نامه‌ای را به دولت ارسال کردند.

نهایتاً این موضوع  (یکشنبه 20 خرداد) در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مقرر شد تا طی جلسه‌ای به صورت اختصاصی برای بازنگری فرمول فی‌مابین وزارت نفت، وزارت اقتصاد، سازمان بورس و انجمن پالایشی‌ها برگزار شد.
وی با بیان اینکه در جلسه عصر امروز سه اصلاح عمده در دستورالعمل نرخ خوراک پالایشگاه‌ها مورد بحث و تفاهم قرار گرفت و جزئیات دقیق‌تر آن توسط وزارت نفت اعلام خواهد شد، گفت: به‌اختصار سه مورد اصلاح عبارت‌اند از:
1. زمان اجرای دستورالعمل جدید که قبلاً تاریخ اجرای آن از ابتدای سال در نظر گرفته شده بود به همان تاریخ ابلاغ تغییر یافت؛ بنابراین مقرر شد تا محاسبات مدنظر از ابتدای سال تا 23 بهمن ماه سال گذشته طبق دستورالعمل 1401 انجام شود.   
2. میزان عدم النفع شرکت‌های پالایشی ناشی از برنامه تولید ابلاغی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی که با توجه به شرایط ویژه کشور و کاهش ناترازی بنزین تدوین شده است و به همین دلیل امکان به‌کارگیری حداکثر ظرفیت تولید محصولات با کیفیت بالاتر را از پالایشگاه‌ها سلب می‌کند، محاسبه و در حساب شرکت‌های پالایشی منظور شود.
3. همچنین مقرر شد تا تسویه بدهی‌های دولت به پالایشگاه‌ها از محل تخصیص خوراک آنها انجام شود.  رئیس سازمان بورس با بیان اینکه این پیگیری‌ها باعث بهبود شرایط شرکت‌های پالایشی و کاهش نوسانات بازار می‌شود، بیان کرد: جلوگیری از زیان تحمیل شده به پالایشگاه‌ها منجر به افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در صنعت پالایشی‌ها خواهد شد و امید می‌رود طرح‌های توسعه‌ای این صنعت با سرعت بیشتری به بهره‌برداری برسد که ارزش افزوده ناشی از آن نصیب سهامداران این صنعت و عموم مردم خواهد شد.
 

تسنیم


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#