توضیح زنگنه درباره روابط ایران با ترکمنستان

سه شنبه ، ۱۲ تیر ۱۴۰۳-۱۸:۵۷
#

بیژن نامدار زنگنه در گفتگویی در خصوص سخنان جلیلی تاکید کرد: آقای جلیلی شما دیشب در مناظره بحثی را در مورد حجم مبادلات ایران با ترکمنستان مطرح کردید و ادعا کردید دردولت یازدهم و دوازدهم این رقم کم شده است.

وی گفت: در سال 1386 ترکنستان به طور غیرقانونی صادرات گاز یاران را در زمستان قطع کرد و طرف ایرانی مجبور شد قیمت گاز را در ان زمان، هر هزار متر مکعب چهل دلار بود تا 360 دلار بالا ببرد و این یک باجگیری آشکار بود .

او توضیح داد: در سال 1392 که من به وزارت نفت امدم دوباره صادرات گاز به یاران را قطع کرده بود . مذاکره کردیم و تفاهم کردند اما درسال 1395 آمدند و گفتمند چون برجام شده ، باید بدهی هایتان را بدهید . در این دوره ما 4.5 میلیارد دلار پول بابت خرید گاز به ترکنستان داده بودیم اما 1.5 میلیارددلار بابت بدهی انباشته شده از دولت قبل( دولت احمدی نژاد) بود که به دلیل اینکه هنوز سیستم های بانکی خوب کار نمی‌کردند ، نمی‌شد پرداخت کنیم . هر چه مذاکره کردیم قبول نکردند و دوباره همان داستان را درآوردند وصادرات گاز را قطع کردند . این بار ما باج ندادیم بلکه ایستادیم و با امکانات داخلی کشور را اداره کردیم . فکر می کنم در روابط خارجی برای تامین منافع ملی باید جایی محکم بایستیم و شما این ایستادگی را ضعف ندانید.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#