برگشت قیمت جهانی نفت از اوج دو ماهه

چهارشنبه ، ۱۳ تیر ۱۴۰۳-۱۵:۰۹
#

به گزارش رویترز، قیمت نفت برنت پس از آن که روز گذشته به بالاترین رقم بیش از دو ماه اخیر خود یعنی ۸۷ دلار و ۴۵ سنت رسید روند کاهشی به خود گرفته است. اطلاعات صنعتی نشان می‌دهند ذخایر نفت خام آمریکا بیش از حد انتظار کاهش یافته که نشانه تقاضای بالا برای سوخت در فصل پرمصرف تابستان در بزرگترین مصرف‌کننده نفت دنیاست.

قیمت هر بشکه نفت برنت ظهر امروز ۸۶ دلار و ۲۵ سنت در حال معامله است. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم ۸۲ دلار و ۷۰ سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی پس از اوج خود در روز سه‌شنبه بیش از یک دلار افت داشتند که هم به دلیل کشف سود وهم به خاطر فروکش کردن ترس از مختل شدن تولید نفت خلیج مکزیک به خاطر طوفان بریل بوده است. مرکز ملی توفان آمریکا اعلام کرد پیش بینی می‌شود توفان گرمسیری «بریل» تا زمان ورود به خلیج مکزیکو تا پایان هفته جاری، به توفان ضعیف‌تری تبدیل شود.

ئیپ جون رونگ، استراتژیست بازار شرکت آی جی گفت: قیمت نفت پیش از این، به دلیل نگرانی از مختل شدن عرضه بر اثر وقوع توفان «بریل»، افزایش یافته بود و با روشن شدن تاثیر محدود احتمالی این توفان، احتمالا بخشی از این رشد را از دست خواهد داد. با این حال، برداشت قابل توجه از ذخایر نفت آمریکا، تا حدودی از قیمت‌ها پشتیبانی کرد و همزمان، تنش‌ها در خاورمیانه هم ادامه یافت.

آمار موسسه نفت آمریکا نشان می‌دهد ذخایر نفت خام این کشور 9.163 میلیون بشکه در هفته منتهی به 28 ژوئن کاهش و ذخایر بنزین 2.468 میلیون بشکه افزایش یافته است.
این در حالیست که تحلیلگران رویترز انتظار یک کاهش 700 هزار بشکه‌ای را در ذخایر نفت خام و یک کاهش 1.3 میلیون بشکه‌ای را در ذخایر بنزین آمریکا داشتند.

گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا که بازوی آماری وزارت انرژی این کشور است قرار است امروز منتشر شود.

انتظار می‌رود تقاضا برای بنزین در آمریکا با آغاز فصل سفرها در تعطیلات روز استقلال این کشور در این هفته افزایش یابد. انجمن اتومبیل آمریکا پیش‌بینی می‌کند سفرها در این تعطیلات 5.2 درصد بالاتر از سال گذشته میلادی باشد و میزان سفرهای جاده‌ای با اتومبیل شخصی 4.8 درصد افزایش یابد.

در زمینه عرضه نفت، تولید سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه ژوئن برای دومین ماه پیاپی افزایش یافته است. به نظر می‌رسد تولید بالای نیجریه و ایران تاثیر کاهش تولید داوود طلبانه سایر اعضای ائتلاف اوپک پلاس را خنثی کرده است.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#