اتمام حجت جلیلی و پزشکیان؛ انرژی گران نمی‌شود

پنجشنبه ، ۱۴ تیر ۱۴۰۳-۱۲:۱۸
#

میان دو کاندیدای ریاست جمهوری یکی از موضوعات مطرح شده بحث ناترازی انرژی و بررسی سیاست هر دو نامزد در مورد قیمت حامل‌های انرژی است، موضوعی که به گفته کارشناسان نیازمند ارزیابی و ارئه راه‌کارهای اساسی است.

ناترازی انرژی در کشور قطعا یکی از چالش‌های دولت چهاردهم از همان روزهای ابتدای قدرت خواهد بود، در حال حاضر در تمام حوزه‌های انرژی همچون برق، گاز، بنزین و گازوئیل شاهد جولان ناترازی هستیم، همین موضوع نیز موجب شد تا تنور مناظرات انتخاباتی با موضوع انرژی داغ‌تر شود.

یکی از موضوعاتی که از سمت مسعود پزشکیان در مورد بنزین مطرح شد قیمت ۲۵ هزار تومانی این فراورده نفتی بود، هرچند که این کاندیدا چندین بار در مورد این اظهار نظر توضیح داد و اعلام کرد در صورت تایید نظر مردم و بعد از انجام اقدامات کارشناسی در این رابطه تصمیم‌گیری خواهد شد. او که بنزین ۲۵ هزار تومانی را صراحتا رد کرد، در آخرین مناظره نیز در این رابطه توضیح داد و اعلام کرد: "بنده در جلسه دانشجویی یک حرفی زدم اما اینکه بخواهم در حاکمیت چه کاری انجام دهم، بحث دیگری است؛ حاکمیت که جلسه دانشجویی نیست.

بیشتر انرژی را پولدارها مصرف می‌کنند/به دنبال عدالت هستم

به گفته وی، ما در کشور هدررفت انرژی داریم که بیشتر انرژی را پولدارها مصرف می کنند و کسانی که خانه و ماشین و امکانات بیشتری دارند اما هزینه را کسانی می دهند که ماشین ندارند و خانه آنها کوچک‌تر است، اما حاکمیت یارانه را به کسانی می‌دهد که پولدار هستند. : اگر قرار بر عدالت باشد باید این پول به همه داده شود؛ یعنی به پولدار و کسی که هیچ مصرفی ندارد. قرار نیست یک روستایی و کسی که ماشین ندارد، این سوبسید را نگیرد و آن ها هزینه گرانی را بدهند، پس باید راه حلی پیدا کرد که همه از یارانه انرژی و گاز و برق استفاده کنند.

این کاندیدای ریاست جمهوری در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینک آیا هنوز به راه حل مشخصی نرسیدید؟ گفت: من آن زمان دولت نبودم اما تصمیم و نگاهم این است که برای عدالت ابتدا باید آن محرومی را دید که جان و زندگی‌اش را در انقلاب و جنگ می گذارد؛ پس اگر قرار به پرداخت سوبسید باشد باید اول به آن ها داد. نباید با یارانه دادن به عده ای، سفره نان دیگران و زندگی شان را ساقط کرد و بعد به گدایی انداخت.

به گفته پزشکیان باید بر اساس قانون و کار کارشناسی پیش رفت و یارانه‌ای که به یک عده می‌دهیم و به عده‌ای نمی دهیم، عادلانه کنیم. چرا باید فردی با ۱۰ اتاق، استخر و سیستم گرمایشی و سرمایشی و مصرف زیاد همان یارانه برق را بگیرد که فردی با یک اتاق و یک روستایی بدبخت می گیرد. اگر نگاه ما مبتنی بر عدالت باشد، باید یارانه به اقشار آسیب‌پذیر داده شده و پول مصرف اضافه گرفته شود. در این صورت پول واقعی دیگر از آدم فقیر گرفته نمی شود و از آدم پولدار گرفته می شود؛ این کار به کار کارشناسی و بررسی دقیق نیاز دارد.

بهترین برنامه این است که مردم را مشارکت دهیم

اما موضوعی که سعید جلیلی نامزد دیگر انتخابات مطرح کرده بود، اجرای طرح وان بود، طرحی که در دولت شهید رئیسی نیز مطرح شده بود ابهام اجرای طرح این بود که در صورت طرح وان شاهد افزایش بنزین باشیم، به همین دلیل در روزهای اخیر موضوعاتی حول محور افزایش قیمت بنزین در دولت جلیلی نیز مطرح شد، موضوعی که توسط این نامزد به طور کامل رد و در مناظره شب گذشته نیز در خصوص این مساله توضیحاتی ارائه شد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا در دولت شما قرار است قیمت بنزین آزاد شود و یارانه آن به مردم داده شود؟ گفت: ما درباره طرح وان مفصل کار کرده ایم و از آن دفاع می کنیم تا نقطه اجرایی شدن آن پیش رفته ایم. طرح وان برای حل ناترازی بنزین بود. بهترین برنامه این است که مردم را مشارکت دهیم. اساس طرح ما این است که مردم را در مدیریت مصرف مشارکت بدهید و بگویید این انرژی و این میزان سهم شماست و خودتان مصرف را مدیریت کنید و مردم وقتی احساس نفع کنند، وارد می شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که این طرح نظارت دولت را از بین نمی‌برد، گفت: باید به مردم اعتماد کرد. دولت بستر را فراهم می کند تا مردم مصرف خودشان را مدیریت کند. این طرح فقط در بنزین نیست بلکه در گاز و برق هم هست ولی این اصلا به معنای افزایش قیمت نیست. این روند را به گونه‌ای پیگیری کرده ایم که زیرساخت آن فراهم شده است تا مردم لذت آن را احساس کنند و ببینند بی‌عدالتی غلط کنار گذاشته شده است. کسی به مردم دستور نمی دهد بلکه خودشان مصرف را مدیریت می کنند و هیچ قیمتی افزوده نمی شود.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#