کاهش صادرات نفت عربستان به کمترین رقم طی 10 ماه گذشته

یکشنبه ، ۱۷ تیر ۱۴۰۳-۲۰:۳۴
#

اطلاعات ردیابی نفتکش‌ها نشان می‌دهد صادرات نفت عربستان در ماه ژوئن تا 5.6 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، یعنی پایین‌ترین رقم طی 10 ماه گذشته

به گزارش از اویل پرایس، عربستان به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام دنیا کمترین میزان نفت را در ماه ژوئن طی 10 ماه گذشته صادر کرد. مصرف داخلی عربستان افزایش یافته و روسیه همچنان سهم این کشور را در مقاصد اصلی صادرات آسیا به دست می‌آورد.

اطلاعات ردیابی نفتکش‌ها نشان می‌دهد صادرات نفت عربستان در ماه ژوئن تا 5.6 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

این رقم تنها 250 هزار بشکه در روز بیشتر از کمترین رقم صادرات عربستان در آغاز همه‌گیری کرونا در 2020 است.

کاهش صادرات نفت عربستان نیمی از یک میلیون بشکه در روز کاهش صادرات جهانی نفت را در ماه ژوئن نسبت به ماه مه به خود اختصاص می‌دهد.

افزایش مصرف داخلی نفت عربستان برای تولید برق در فصل پرمصرف تابستان از دلایل کاهش صادرات این کشور بوده است. تقاضا برای برق جهت مصرف دستگاه‌های خنک‌کننده در ماه‌های گرم تابستان در این کشور بیابانی افزایش می‌یابد.

صادرات نفت خام دریایی عربستان 529 هزار بشکه در روز در ماه ژوئن کاهش یافته و به 5.66 میلیون بشکه در روز رسیده است، یعنی پایین‌تر از 6.35 میلیون بشکه در روز صادر شده در ماه مه.

علاوه بر افزایش تقاضای داخلی در فصل تابستان، عربستان با رقابت روسیه مواجه است که صادرات خود را به بازارهای بزرگ آسیا یعنی چین و هند افزایش داده است.

واردات نفت خام چین از روسیه در ماه گذشته میلادی تا 1.97 میلیون بشکه در روز افزایش یافت، یعنی بالاترین رقم از ژوئیه 2023.

به نظر می‌رسد هزینه ائتلاف اوپک پلاس در حمایت از قیمت نفت برای عربستان این است که به روسیه اجازه دهد سهم بیشتری در بازارهای بزرگ آسیا داشته باشد.


کانال تلگرام لایودیتا

سایر خبرها

#